Jakarta i Washington: Atentát na Bali má na svědomí Al-Kájda

Jakarta i Washington označily za pravděpodobné strůjce ďábelského činu na ostrově Bali teroristickou síť Al-Kájda. K útokům se ale dosud nikdo oficiálně nepřihlásil. Z Denpasaru nadále ujíždějí turisté, které střídají pátrací týmy americké FBI i australští specialisté. Policie na Bali prý už má k dispozici první jména, která by mohla vést k atentátníkům. Americký prezident George Bush očekává rozhodnou reakci indonéské prezidentky a Washington nařídil zbytným zaměstnancům tamní americké ambasády opustit Bali. Úřady zatím identifikovaly zhruba 40 z více než 190 obětí hrůzného pumového útoku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři na místě exploze

záchranáři na místě exploze | Zdroj: ČTK

Mezi zatím identifikovanými oběťmi je 15 Australanů, 8 Britů, 6 Indonésanů, 5 občanů Singapuru, 2 Američané, 1 Němec, 1 Francouz, 1 Nizozemec, 1 Novozélanďan a 1 občan Ekvádoru. Londýn má ale za to, že při atentátu zemřelo nejméně 18 Britů. Patnáct dalších se pohřešuje a pravděpodobně také zemřeli. Zatím nic nevede k tomu, že by mezi mrtvými byli lidé z Česka nebo Slovenska.

Většina ze zhruba 300 zraněných zahraničních turistů byla evakuována ze země. Asi 200 Australanů odvezly australské vojenské speciály do Darwinu v severní Austrálii. Australští vojáci a záchranáři by ještě dnes měli dokončit evakuaci všech australských občanů z Bali. Další stovka turistů, převážně ze západní Evropy, byla podle dostupných informací pravděpodobně přepravena do Singapuru, odkud by pak lidé měli směřovat dál do vlasti.

Zranění absolvovali v letovisku Bali základní lékařské ošetření a dále by se měli léčit doma. Důvodem není jen nedostatek zdravotnických kapacit v Indonésii, ale také obavy o jejich bezpečnost. Nejméně 190 osob zahynulo při atentátu a později na následky zranění na známém indonéském turistickém ostrově Bali při několika explozích a následném požáru. Asi tři čtvrtiny obětí jsou cizinci - většinou z Austrálie, další jsou z Británie, Francie, Německa, Nového Zélandu a Švédska.

Mezi mrtvými je mnoho Australanů. Ministerstvo zahraničí dosud potvrdilo smrt 15 australských občanů. Australský premiér John Howard vyzval k pokračování boje proti terorismu a prohlásil, že pumové atentáty na Bali byly dalším hrůzným útokem na západní civilizaci. Vláda ve spolupráci s leteckými společnostmi a Červeným křížem evakuuje Australany a daší turisty z Bali a posílá další humanitární pomoc, především utišující léky a krev. Úřady dosud potvrdily smrt 15 Australanů a 110 zraněných. 220 lidí se dále pohřešuje.

Premiér John Howard také oznámil, že Bezpečnostní rada Austrálie přehodnotila bezpečnostní politiku a rozhodla o změnách v protiteroristických zákonech. "Musíme se lépe chránit, aby se něco podobného nemohlo stát na našem území," prohlásil Howard. Australská federální policie se na Bali podílí na vyšetřování a úzce spolupracuje s indonéskými tajnými službami. Indonésie dostala nabídku na spolupráci také od amerického federálního úřadu pro vyšetřování a britského Scotlandyardu.

K atentátům se dosud nikdo nepřihlásil. Podezřelí jsou islámští extrémisté z nějkolika militantních organizací, které jsou napojeny na teroristickou síť Al Kájda. Lídr australské opozice se vyslovil pro uspořádání summitu Austrálie, Indonésie, Malajsie, Filipín Singapuru a Thajska o otázkách bezpečnosti v tomto regionu.

Rusko zatím neví, jestli mezi oběťmi atentátu na indonéském ostrově Bali byli také jeho občané. K odsuzujícícm reakcím na útok a projevům soustrasti světových politiků se připojil i prezident Vladimir Putin. Podle něj nadešel čas k nekompromisnímu a vytrvalému boji s mezinárodním terorismem jako zlem 21. století. Ruský prezident soudí, že útoky na Bali potvrdily nutnost ještě těsnějšího a koordinovanějšího úsilí světového společenství při frontálním a nekompromisním útoku proti terorismu.

Krvavý atentát se projeví ve zpřísnění bezpečnostních opatření v celé oblasti. Indonéská policie už oznámila, že posílí ochranu všech diplomatických misí. Jak Radiožurnálu potvrdil český velvyslanec v Jakartě Jaroslav Veselý, Indonésie patří k zemím s vyššími bezpečnostními riziky. "Bezpečnostní opatření už dlouhodobě proklamují všechny západní země včetně Francie, Anglie a myslím si, že tuto zemi označili za částečně rizikovou. Turistické oblasti jako je Bali, byly z těchto opatření vyjmuty, leč musím konstatovat, že po 11. září jsou trvale platná bezpečnostní opatření a i naše velvyslanectví reagovalo. Na webových stránkách si můžete přečíst všeobecná bezpečnostní opatření, která jsou pro turisty. Každá taková negativní zkušenost má vliv do vývoje země a uvědomíme-li si, že Bali bylo svým způsobem turistickou pokladnou pro celou Jávu a celou Indonésii, tak důsledky půjdou do několika let dopředu."

Pátrání po pachatelích teroristického útoku na ostrově Bali zatím nepřineslo žádné konkrétní výsledky. Do vyšetřování se zapojili také agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování a detektivové australské policie. V souvislosti s útokem se nejčastěji hovoří o teroristické síti Al Kájda. Jak ale Radiožurnálu řekl Petr Robejšek - ředitel ústavu pro politiku a ekonomiku v Hamburku, sobotní krvavé atentáty nemusí být přímo dílem Al Kájdy. "Podle mého názoru je zatím jasné pouze to, že teroristé se v těch posledních atentátech snaží zabít co nejvíce lidí, a druhá společná vlastnost je, že většina těchto útoků má islámské pozadí. To jsou jediná dvě fakta, která jsou skutečně nesporná. Musíme bohužel vycházet z toho, že se teroristické aktivity budou opakovat. Zároveň ale je třeba konstatovat, že to bude znamenat pro západní vlády jenom vyšší tlak jejich obyvatelstva na to, aby tomuto teroristickému snažení zabránili, a jisté je, že se nám to dříve nebo později podaří. A k obětem tohoto procesu budou patřit nejenom nevinní lidé, ale také islámské společnosti, jejichž zaostalost se tím, že se odpoutají od kontaktu se západní společností ještě více prohloubí."

Předchozí vývoj můžete sledovat v článku Atentát na ostrově Bali si vyžádal téměř 200 obětí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme