John Kerry: Irák může být druhým Vietnamem

Z předvolebního tábora demokratického prezidentského kandidáta ve Spojených státech Johna Kerryho zazněla opět kritika postupu George Bushe v Iráku. Senátor Kerry žádá, aby Spojené státy více spolupracovaly se světem a v Iráku svěřily aktivnější roli OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

John Kerry | Zdroj: ČTK

Jak zaznamenal washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, Bushův tým obviňuje svého oponenta, že zneužívá těžkostí, které v Iráku vyvstaly ve vlastní politický prospěch.

Prezident Bush a senátor Kerry se shodují v tom, že v Iráku je třeba dokončit to, co tam spojenci vedení Američany začali. V přechodu k suverénnímu demokratickému Iráku by ale podle Johna Kerryho neměli být Američané sami - daleko větší roli by měla hrát Organizace spojených národů.

Američané by dále měli přesvědčit státy světa, aby jim v Iráku daleko výrazněji vojensky pomohly, a v neposlední řadě by demokratický kandidát rád viděl zřetelnější vystupování nových iráckých bezpečnostních sil.

Senátoři John Kerry a Edward Kennedy, kteří podle kritiků znevažují americké hrdiny v Iráku, se obávají, že pokud Bílý dům nezmění kurz, stane se Irák pro George Bushe druhým Vietnamem.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme