Kancléř důvěru nezískal

Německý kancléř Gerhard Schröder dnes padl. V hlasování o důvěře získal jen 151 hlasů z potřebných 301. Tento výsledek se očekával, protože SPD cestou neúspěšného hlasování chtěla otevřít cestu k předčasným parlamentním volbám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Zdroj: ČTK

Do tří týdnů musí nyní prezident Horst Köhler rozhodnout, zda je postup vlády v souladu s ústavou. Stejného verdiktu se budou domáhat i někteří poslanci u Ústavního soudu. Samorozpuštění Bundestagu ústava zakazuje.

Kancléř trvá ale na svém: "Bez nového zmocnění od suverénního německého lidu, nemohu úspěšně pokračovat ve své politice." Oponenti namítají, že Schröder měl raději odstoupit a nepolitizovat ustanovení o důvěře. Osmašedesát procent Němců podle průzkumu ovšem podporuje předčasné volby, které by se mohly konat v polovině září.

SPD si i přes nepříznivé preference věří: "Nechceme kancléřku Merkelovou, která není schopna zemi řídit, ale kancléře Schrödera ovšem s novou většinou," uvedl v TV-ZDF MV Otto Schilly.

Vilém Janouš, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme