Karadžič ani na podruhé neuvízl v sítích SFOR

Ani při druhém rozsáhlém zátahu v bosenské vesnici Celebiči se vojáků SFOR nepodařilo zadržet bývalého předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Němečtí vojáci zablokovali na několik hodin všechny cesty vedoucí z této obce. O Karadžičovo zatčení se příslušníci SFOR neúspěšně pokoušeli už ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radovan Karadžič | Foto: ICTY

Generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson Karadžiče vyzval, aby se sám vzdal. Mluvčí aliance Yves Brodeur prohlásil, že mezinárodní mírové síly v Bosně řízené NATO jsou připraveny podniknout další akce vedoucí ke Karadžičově zadržení.. Kruh se stahuje a on neunikne, řekl Brodeur a dodal, že zatím nemůže vysvětlit důvody čtvrteční neúspěšné akce.

Podle publicisty Jana Urbana bude nakonec Karadžič s největší pravděpodobností zadržen.Nemá totiž prakticky žádné jiné místo, kde by se mohl skrývat. Černohorský prezident Milo Djukanovič nechal od minulého měsíce rozmístit na černohorské straně hranic s Bosnou a Hercegovinou zvláštní jednotku o více než tisíci mužích, která v obtížném horském terénu hranice hlídá. Karadžičův oddíl, který má 120 až 150 lidí, tak už nebude moci hranici volně přecházet.

Spolu s Karadžičem je dosud volný vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič, přestože západ minulých měsících vystupňoval úsilí, které by oba přivedlo před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii. Tribunál je oba viní z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Petra Lazáková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme