Každoročně jsou v Německu donuceny ke svatbě tisíce žen

Každý den je v Německu pod hrozbou násilí přinuceno ke svatbě několik dívek a žen. S přistěhovaleckou vlnou se do západní Evropy vrátily praktiky, které by měly patřit už jen do učebnic historie. Německá ministryně pro rodinu Kristina Schröderová zveřejnila čerstvou studii ukazující, že podobné praktiky jsou v dnešním Německu běžnou realitou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatba

Svatba | Foto: stock exchange

Ročně jde o 3 tisíce případů a často k takovým sňatkům dochází u 17letých a mladších dívek.

Studie, kterou ministryně zveřejnila, ukázala, že navíc třetině dívek, které byly k podobnému manželství bez lásky přinucené, rodina nebo příbuzní vyhrožovali smrtí. Dívky byly vystavené brutálnímu psychickému a fyzickému násilí. Třetina takto postižených vypovídala, že jim rodina vyhrožovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svatbách, ke kterým jsou německé ženy donuceny, mluvila v Odpoledním Radiožurnálu berlínská zpravodajka Klára Stejskalová

V drtivé většině jde o praktiky muslimských silně nábožensky založených rodin, jde o 83 % případů. Nejčastěji se jedná o turecké dívky, ale k vynuceným sňatkům dochází i mezi Íránci, přistěhovalci z Kosova, Černé Hory, Makedonie nebo Srbska.

Německá vláda se snaží takovým praktikám zabránit. Jednou z cest je zákon, který dnes neumožňuje dívkám z Turecka přicestovat a provdat se v Německu bez znalosti němčiny. Od 1. července také platí zákon, podle kterého je nedobrovolné manželství trestným činem a hrozí za něj až 5leté vězení.

A je to i osvěta, která by měla probíhat ve školách. Ministryně Schröderová by ráda zvýšila počet terénních pracovníků v silně nábožensky založených komunitách.

Klára Stejskalová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme