KLDR patrně opět neúspěšně zkoušela nové rakety středního doletu

Severní Korea se dnes patrně opět neúspěšně pokusila odpálit balistickou střelu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na jihokorejský generální štáb. Podle jihokorejské agentury Jonhap šlo již o několikátý test rakety středního doletu, který v poslední době selhal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská televize informuje o vypuštění severokorejské rakety dlouhého doletu. Snímek z nádraží v Soulu | Zdroj: Reuters

Napětí mezi KLDR a dalšími zeměmi v oblasti v poslední době vzrostlo v souvislosti s lednovým jaderným testem a dalšími raketovými zkouškami, po nichž svět zpřísnil sankce vůči severokorejskému režimu.

Podle prohlášení jihokorejské armády se KLDR pokusila odpálit blíže nespecifikovanou střelu okolo 5:20 místního času (v pondělí 22.20 SELČ), ale pokus zjevně selhal. Nejmenované zdroje jihokorejské agentury hovoří o raketě středního doletu Musudan.

Pokud by se tyto informace oficiálně potvrdily, šlo by už o čtvrtý neúspěšný pokus o start této rakety. Tyto střely mají podle expertů dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam.

Několik selhání za sebou

Střela Musudan byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu a letos v dubnu poprvé otestována. Hned několikrát za sebou byly ale zkoušky neúspěšné.

Podle zdroje agentury Jonhap explodovala dnes raketa v odpalovacím zařízení ihned poté, co byl iniciován její start. Jihokorejští představitelé však tuto verzi oficiálně nepotvrdili. Vedení armády potvrdilo, že k pokusu o start došlo na východním pobřeží země a podrobnosti zatím analyzuje.

Pchjongjang v posledních měsících zvýšil frekvenci raketových testů, což podle pozorovatelů svědčí o tom, že chce co nejdříve disponovat střelou schopnou nést jadernou hlavici, která by byla schopna dosáhnout americké pevniny. Podle Jižní Koreje dal k tomuto testování v březnu příkaz vůdce Kim Čong-un.

Severní Korea (KLDR) - balistické rakety | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme