Na lodi uzavřené kvůli koronaviru je nakažená téměř desetina cestujících. Nemoc se potvrdila u 355 lidí

U dalších 70 lidí na palubě výletní lodi Diamond Princess testy prokázaly přítomnost nového typu koronaviru. Celkem se tak na plavidle, které je od počátku února v karanténě v jokohamském přístavu, nakazilo virem 355 lidí. S odvoláním na japonského ministra zdravotnictví Kacunobua Katóa o tom v neděli informovala agentura Kjódó.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výletní loď Diamond Princess, která kotví v Jokohamě | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Přes 3700 cestujících a členů posádky je v karanténě na výletní lodi od 3. února. Podezření, že se nemoc na plavidle šíří, pojaly japonské úřady poté, co Hongkong potvrdil koronavirus u člověka, který na ní před tím pobýval.

Sinoložka: Koronavirus je pro režim nebezpečný. Krize ukázala, že strana staví vlastní moc nad životy lidí

Číst článek

Ze sedmdesáti lidí, u kterých se přítomnost nového typu koronaviru nyní prokázala, jich podle ministra Katóa 38 nevykazuje symptomy nemoci COVID-19, které jsou podobné symptomům chřipky.

Japonsko původně chtělo nechat na lodi všechny pasažéry do středy příštího týdne, nakonec však v pátek nechalo vystoupit z lodi na břeh všechny osoby, kterým je 80 a více let, trpí nějakou chronickou chorobou nebo měly kajuty bez oken s podmínkou, že budou mít negativní testy na nový koronavirus.

Japonští zdravotníci dosud testovali na lodi hlavně lidi starší 70 let, od neděle chtějí začít provádět testy i u lidí mladších. Celkem zatím stihli otestovat 1219 lidí.

Frustrace, strach i podpora. Žena pro iROZHLAS.cz popisuje situaci z lodi uzavřené kvůli koronaviru

Číst článek

Evakuace Američanů

Spojené státy v sobotu oznámily, že pro zhruba 380 Američanů vyšlou speciální evakuační letouny, které dorazí do Japonska v neděli večer. Po příletu do USA bude všechny evakuované čekat povinná čtrnáctidenní karanténa. Příběh jedné z Američanek, která je na výletní lodi zavřená, přinesl server iROZHLAS.cz ve čtvrtek.

Podle agentury Kjódó se chystají letadla k evakuaci svých občanů vyslat také Kanada a Hongkong. Kanaďanů je na lodi 255, obyvatel Hongkongu asi 330.

V pevninské Číně mezitím počet nakažených novým typem koronaviru dosáhl 68 500. Po celém světě je nakažených přes 69 000. Na chorobu COVID-19, kterou vir způsobuje, v pevninské Číně zemřelo do soboty 1665 lidí. Po jedné oběti ohlásily také úřady v samosprávném čínském městě Hongkongu, na Filipínách, v Japonsku a ve Francii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme