Letošní sezóna se na Baltu kvůli dešti příliš nepovedla
Baltské moře bylo pro Čechy oblíbeným místem dovolené v éře socialismu, dnes se ale raději vydávají do Chorvatska, Itálie nebo Španělska. V letoviscích na severu Německa tak čeština zaznívá už jen zřídka. Nevydařené sezóně na Baltu nahrává také letošní deštivé léto, které ochlazuje již tak studené moře.
„Z cizích jazyků tu převládá dánština a švédština. Pokud jde o informační materiály nebo popisky v muzeích, člověk tu narazí i na polštinu. Na turistické centrále mi potvrdili, že Češi se po revoluci z Baltu stáhli,“ informuje ze Stralsundu zpravodajka Radiožurnálu Klára Stejskalová.
Staré hanzovní město se podle ní ovšem za 20 let změnilo k nepoznání. Stát investoval asi 200 milionů eur a další finance šly ze soukromých zdrojů. Atraktivnější je dnes pro turisty také ostrov Rujána, který je se Stralsundem spojen mostem.
To může být pro návštěvníky Rujány výhodou. Zrovna dnes totiž zůstali turisté kvůli vysokým vlnám uvězněni na jiném německém ostrově Helgolandu. Námořní doprava totiž musela být kvůli špatnému počasí přerušena.
Právě počasí je letos velmi nevyzpytatelné. Na severu Německa zatím léto až na výjimky propršelo a chladno nenahrává ani radovánkám v moři.
Hotely na pobřeží jsou sice plné, provozovatelé parníků a venkovních barů ale asi příliš nadšení nejsou.
Naopak stěžovat si nemohou v Oceániu, což je mořské muzeum otevřené ve Stralsundu teprve před 2 lety. Při chladném počasí tam údajně denně zamíří až 8 tisíc návštěvníků. Ti ovšem musejí počítat s dlouhými frontami.