Do Libye míří podle OSN víc zbraní a bojovníků ze zahraničí. Kvůli válce už uteklo na 400 tisíc lidí

Libyjská válka dosud vyhnala z domovů na 400 tisíc lidí. Vyplývá to z odhadů OSN, o nichž informoval německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zatím poslední vlnu útěků vyvolala bitva mezi vládou z Tripolisu a povstaleckými jednotkami generála Chalífy Haftara.

Tripolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci mezinárodně uznávané libyjské vlády se připravují na boj s jednotkami Chalífy Haftara | Foto: Ayman Sahely | Zdroj: Reuters

Generální tajemník OSN Antonio Gutteres zdůraznil, že libyjská válka vstupuje do nové fáze, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Do severoafrické země totiž ze zahraničí směřuje víc zbraní a bojovníků než kdy dřív - v posledních devíti letech od Arabského jara. Hlavní prioritou OSN v Libyi je tak nyní dodržování embarga na dovoz zbraní.

Egyptský prezident nařídil armádě přípravu na misi do Libye. Diplomatické řešení se nezdařilo

Číst článek

Jak na svém webu připomíná katarská televize Al-Džazíra, mezinárodně uznávaná vláda dostává neoficiální podporu z Turecka. Haftarovy povstalce zase pokoutně zásobují Rusové, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Od května se například na stranu vzbouřeného generála údajně připojila soukromá Wagnerova armáda. Její žoldáci za ruské zájmy bojují třeba v Sýrii nebo na Ukrajině. Kreml ale jakoukoliv spojitost s Wagnerovou armádou popírá.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme