Libyjský soud vynesl trest smrti nad Kaddáfího synem Sajfem Islámem

Syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Sajf Islám byl dnes v Libyi v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Stejné tresty dostalo i dalších osm vysokých představitelů Kaddáfího režimu. Sajf Islám se soudu nezúčastnil, vypovídal jen prostřednictvím videokonference. Zadržuje ho bývalá skupina rebelů ve městě Zintán a odmítá ho propustit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sajf Islám na snímku z roku 2011 po svém dopadení povstalci

Sajf Islám na snímku z roku 2011 po svém dopadení povstalci | Zdroj: ČTK

Tresty, které vynesl soud v Tripolisu, souvisejí s válečnými zločiny spáchanými během revoluce v roce 2011.

Mezi odsouzenými k trestu smrti zastřelením je i bývalý šéf Kaddáfího rozvědky Abdalláh Sanúsí, který čelil obvinění ze zločinů proti lidskosti, a také někdejší premiér Bagdádí Mahmúdí. Proti trestu se podle stanice BBC mohou odvolat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kaddáfího syn Sajf Islám dostal v Libyi trest smrti. Mluvil o tom arabista Luboš Kropáček z Univerzity Karlovy

Muži byli obviněni mimo jiné z verbování žoldáků, kteří dostávali libyjské občanství, z plánování a provádění útoků na civilní cíle ze vzduchu, z vytváření ozbrojených skupin či ze střelby do davu demonstrantů.

Sajfa Isláma povstalci dopadli v roce 2011 při pokusu o útěk. Skupina, která ho zadržuje, neuznává vládu v Tripolisu. Kabinet v libyjské metropoli neuznává ani mezinárodní společenství. Soudní proces v Tripolisu kritizovaly mnohé organizace na ochranu lidských práv.

'Vyvolený syn'

Sajf Islám, jehož jméno v překladu znamená meč islámu, je druhorozeným synem někdejšího libyjského vládce. Studoval v Londýně, kde získal titul Ph.D., a podle arabisty Luboše Kropáčka počítal Maummar Kaddáfí s tím, že právě on se jednou stane jeho nástupcem v nejvyšší státní funkci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osudy dalších členů Kaddáfího klanu přiblížil blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček

„Podobně jako jeho otec odmítal oficiální funkce, ale de facto svého otce zastupoval v celé řadě diplomatických jednáních,“ zmínil ve vysílání Radiožurnálu Kropáček.

Sajf Islám je na seznamu osob hledaných Mezinárodním trestním soudem (ICC), který ho viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Podle prokurátorů se účastnil plánů svého otce "potlačit, a to jakýmkoli způsobem, demonstrace civilistů proti Kaddáfího režimu".

Libye má nyní dvě vlády a dva parlamenty. Mezinárodně uznávaný kabinet Abdalláha Sáního sídlí spolu s parlamentem zvoleným v loňských červnových volbách na východě země, západ včetně metropole Tripolisu ovládají islamisté.

Mocenského vakua v zemi využila skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát, která bojuje za vlastní cíle proti oběma konkurenčním vládám.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme