Liga arabských států i hnutí Hamas kritizují Zemanův úmysl přesunout ambasádu

Prezident Miloš Zeman navrhuje, aby Česko přesunulo svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Hned to vzbudilo vlnu nevole. Prezident je teď na návštěvě Izraele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ve Zlíně

Prezident Miloš Zeman ve Zlíně | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Miloš Zeman řekl, že bude budoucí vládu přesvědčovat.

„Protože respektuji, že u nás budou předčasné volby, tak si počkám, jaká bude vláda nová, a svým neodolatelným osobním kouzlem se pokusím budoucího premiéra a budoucího ministra zahraničí přesvědčit, aby uvažoval o této myšlence,“ nechal se slyšet Miloš Zeman.

Zeman o přání přesunu ambasády hovořil 30. září v Hradci Králové při zahájení tradičních Dnů pro Izrael.

O několik dní později jej za to kritizoval člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát, který českému prezidentovi poslal osobní dopis datovaný 5. října. Jedná se de facto o oficiální dopis palestinské správy.

Irikát v něm uvádí, že Palestinci nemají nic proti české politice podpory Izraele a že Česká republika na tuto politiku právo rozhodně má, ale že by zároveň Česko mělo dodržovat mezinárodní právo a rezoluce OSN. Zemanovy návrhy tak podle Palestinců tyto rezoluce porušují a navíc ohrožují palestinsko-izraelský mírový proces.

Předseda arabského parlamentu, orgánu Ligy arabských států, Ahmad bin Muhammad Jarván návrh prezidenta Miloše Zemana kritizoval. Podle Jarvána by šlo o „do očí bijící porušení mezinárodního práva, rezolucí OSN, Ženevských úmluv a mezinárodních dohod o okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma". Informovala o tom dnes agentura Spojených arabských emirátů.

Podle zprávy serveru televize al-Džazíra Zemanův návrh kritizovalo i palestinské radikální hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy a je na palestinské samosprávě vedené prezidentem Mahmúdem Abbásem na západním břehu Jordánu nezávislé.

Kritici také tvrdí, že Česko by přesunem velvyslanectví porušilo i principy UNESCO. Zástupce Hamásu už vyzval tuto organizaci, aby Česku zabránila v jejich porušení. Bardavíl rovněž vyzval arabské a muslimské země, aby do záležitosti zasáhly a odradily Česko od tohoto „závažného kroku".

Drtivá většina zemí má svá velvyslanectví v Izraeli v Tel Avivu, v Jeruzalémě má pouze několik států konzuláty, například USA či Itálie. Podle izraelských zdrojů mají jen Bolívie a Paraguay své ambasády na předměstí Jeruzaléma.

Marína Dvořáková, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme