reakce

| ČTK, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Útok USA? Přiměřená odpověď, reaguje Západ. Agrese pod smyšlenou záminkou, vzkázal Putin

SLEDOVALI JSME ONLINE. Vhodná a přiměřená reakce i rozkol mezi USA a Ruskem. Světové velmoci reagují na zásah USA v Sýrii. „Volám na všechny civilizované země, aby se k nám přidaly, abychom ukončili vraždění a prolévání krve v Sýrii,“ řekl Donald Trump na tiskové konferenci, kde oznámil útok na syrské letiště nedaleko Homsu. Podporu mu vyjádřila řada západních zemí a politiků, přidal se Izrael, Saudská Arábie nebo syrská opozice. Rusko ale upozornilo, že nálety mohou zmařit snahy v boji proti terorismu v Sýrii a zasáhnou rusko-americké vztahy.

| ČTK |Zprávy ze světa

‚Celé Evropě spadl kámen ze srdce.' Politici většinou vítají vítězství Van der Bellena

Vítězství Alexandera Van der Bellena v rakouských prezidentských volbách podle německého vicekancléře a šéfa sociální demokracie SPD Sigmara Gabriela znamená pro Evropu úlevu. Stejně se vyjádřil i německý ministr zahraničí a pravděpodobně budoucí spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier nebo lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, podle kterého v Rakousku zvítězil rozum. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz hovořil o tom, že výsledek protievropskému populismu a nacionalismu zasadil tvrdou ránu.

| ČTK |Zprávy ze světa

Masakr motorovou pilou. Německý tisk reaguje na výsledek CDU ve volbách

Katastrofální výsledek Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku byl v pondělí hlavním zájmem německých listů. Ty volby komentují jako masakr motorovou pilou, šok i jasnou výzvu pro stranu Merkelové. Zemské volby vyhrála oslabená sociální demokracie (SPD), CDU navíc vůbec poprvé porazila Alternativa pro Německo (AfD).

| ČTK, ČRo, pir, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Respektujte demokraticky zvolené instituce, vyzývají Turky světoví politici

Světoví politici odsoudili pokus o převrat a vyzvali Turky, aby respektovali demokraticky zvolené instituce. V Turecku byl v pátek pozdě večer ohlášen pokus o vojenský puč. Ve velkých městech se začalo střílet a ozývaly se výbuchy. Turecké stíhačky střílely na armádní vrtulníky a helikoptéry pučistů spustily palbu na parlament.

Stojíme za Francií, hlásí světoví politici. Obama i Putin jí nabídli spolupráci

| Český rozhlas |Zprávy ze světa

Stojíme za Francií, oznámili po útoku ve městě Nice, který si vyžádal minimálně 84 obětí, světoví politici. Podporu zemi vyjádřil americký prezident Obama, německá kancléřka Merkelová i ruský premiér Dmitrij Medvěděv. Útočník při oslavách státního svátku na výročí pádu Bastily najel kamionem do davu a následně začal střílet.

|David Bernardy, Vojtěch Koval |Zprávy z domova

Babiš nabádá k reformě EU, podle Kalouska brexit potěšil Moskvu

Čeští politici komentují britské rozhodnutí opustit Evropskou unii. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se EU musí rychle změnit, omezit byrokracii a zvýšit svou akceschopnost. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) soudí, že je třeba zastavit hlubší integraci EU a nabádá k reformě unie. Opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) si myslí, že výsledek referenda potěšil představitele Ruské federace.