Maďarsko: Ekologové a vědci se přou o míru nebezpečí červeného bahna

Maďarská akademie věd vyvrací tvrzení hnutí Greenpeace o příliš vysoké koncentraci arsenu, rtuti a chromu v takzvaném červeném bahně, které způsobilo ekologickou katastrofu na území severně od Balatonu nedaleko hliníkárny ve městě Ajka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkou pozornost médií přitahoval také ekologického aktivist hnutí Greenpeace Balázs Tömöri po té, co oznámil, že kontaminace je závažnější, než tvrdí maďarská vláda. | Foto: Tomáš Adamec

Nejen vysoká koncentrace louhu, ale i jiných škodlivých materiálů ohrožuje zdraví - tvrdí aktivista Greenpeace v obci Kolontár Balázs Toemoeri. Odvolává se přitom na nezávislé měření tohoto ekologického hnutí.

„Podstatně vyšší koncentrace arzenu, rtuti a chromu – to jsou hodnoty, které jsme naměřili my. Co je velmi smutné, že to musíme zjistit jako občanská organizace. Proč to nedělá akademie věd? Mělo by být povinností vlády informovat o tom lidi, místní obyvatele, aby se mohli na základě těchto informací rozhodnout, jestli tady chtějí žít“

Akademie věd vydala večer stanovisko, podle kterého je z tohoto hlediska bahno na zemi, v zahradách a při cestách zdraví neškodné.

Obyvatelé se ale o svém dalším osudu rozhodují jen velmi težko. „Už to tu stojí přes čtyřicet let, tato nádrž s červeným bahnem nad našimi hlavami. Tehdy se našich rodičů nikdo neptal, jestli to tady můžou postavit," říká švadlena Zsanet Takácsová-Steflová.

„A my jsme se tady narodili, vyrostli… i děti jsme tady porodili… nemáme kam jinam jít…“, dodává třicátnice před svým zničeným domem.

Jak se vody vzdalují od místa katastrofy, tak jsou čistší. V hlavním korytě Dunaje sice našli uhynulé ryby, ale ty sem podle odborníků dopluly louhem přehuštěný přítok - řeka Rába.

Dnes dorazí toto znečištění, které již neohrožuje flóru a faunu, do hlavního města.

Gregor Martin Papucsek, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme