Madrid likviduje problematické slumy. Jejich obyvatelé protestují
Madrid se snaží zbavit nehezkých skvrn na tváři města a rozhodl se zlikvidovat své slumy. Představitelé města oznámili, že do konce tohoto roku by měly z Madridu zmizet osady plné chatrčí a nelegálně obývané oblasti, které jsou centrem trestné činnosti. Obyvatelé největšího madridského slumu ale proti jeho zbourání opět svolali velkou demonstraci.
S iniciativou slumy zlikvidovat přišla madridská radnice a také madridský region před třemi lety. Tvrdí, že ve slumech se obchoduje s drogami a děti z rodin žijících v těchto zónách se často vyhýbají školní docházce.
Až na jeden slum, kde žilo asi čtyřicet tisíc lidí, se Madridu daří všechny ostatní bourat. Vyčlenil na to více než 100 milionů eur. Některé rodiny dostanou od města nové bydlení, ale jiné, kterým buldozer zboural chatrč, opět skončí ve velkém zbývajícím slumu.
Madrid měl čtyři nebo pět velkých slumových oblastí, ve kterých žilo asi sto až dvě stě rodin. Tyto slumy se dříve nacházely na periferii, ale protože město rostlo, slumy se začlenily do něho.
Přesto nikdy neležely hned vedle luxusních čtvrtí. „Paradoxně se však jeden nedávno zbouraný slum nacházel asi kilometr vzdušnou čarou od sídla španělské vlády,“ uvádí madridská spolupracovnice Českého rozhlasu Ľubica Zlochová
Slumy začaly v Madridu vyrůstat od 60. let 20. století, kdy je obývali pouze domácí obyvatelé. V posledních dvou dekádách zde žili i přistěhovalci, nejprve výhradně imigranti z Portugalska, dnes zde najdeme mnoho Rumunů, Bulharů nebo Maročanů.
„V některých z těchto zón nenajdeme jen polorozpadlé chatrče z plechů a kartonů, ale i celkem slušné zděné domky. Dokonce v některých částech slumů panoval pořádek, žili zde pracující lidé, nikoli pouze delikventi,“ upozorňuje Zlochová.