Merkelová věří ve společné řešení otázky základen

Ve společné řešení sporu kolem rozmístěním amerického protiraketového systému v Evropě věří německá kancléřka Angela Merkelová. Vyjádřila pochopení pro výhrady ruské strany, ale jedním dechem naznačila, že americký ochranný deštník má smysl. Merkelová zaujímá ke sporné otázce dlouhodobě neutrální postoj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Merkelová a V. Putin | Zdroj: ČTK

"Od projevu Vladimira Putina na bezpečnostní konferenci v Mnichově došlo určitě k pozitivnímu posunu," kvituje Angela Merkelová. Zaznamenala, že od summitu G8 v Heiligendammu už taky nikdo ze zúčastněných nezpochybňuje smysl protiraketového systému.

"Nemůžeme tvrdit, že nám ze strany Íránu nehrozí žádné nebezpečí. Zároveň ale není možné, aby Západ a Rusko postupovali proti sobě, jako tomu bylo v minulosti. Naopak bychom měli dosáhnout nejvyšší možné míry spolupráce," prohlásila v Berlíně šéfka spolkové vlády.

Podle Merkelové ale zůstávají některé otevřené otázky, například zda by protiraketový deštník měl pokrývat celou Evropu. Místem, kde by se měla vést diskuse, by pak podle Merkelové měla být společná rada NATO - Rusko.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme