Ministři zahraničí EU se radí o mandátu pro rozhovory s Ankarou

Turecko a scénář jeho přistoupení k Evropské unii - to je téma, o němž jednají ministři zahraničí pětadvacítky ve velšském Newportu. Nad podobou mandátu se v posledních týdnech rozpoutala bouřlivá debata. Podle dohod z prosincového summitu vstupní rozhovory mají začít 3. října.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Některé vlády a část pravicových, zejména lidoveckých poslanců Evropského parlamentu žádají, aby bylo jasně uvedeno, že jednání nemusí skončit plnoprávným členstvím, ale může vyústit také v jinou formu přidružení, například v privilegované partnerství. Takové řešení je ovšem pro Turecko nepřijatelné.

Dalším problémem je prohlášení, které Ankara připojila pod protokol, kterým rozšiřuje svou celní unii s původní Evropskou unií i na jejích 10 nových členů včetně Kypru. Jasně v něm říká, že podpis neznamená uznání Kyperské republiky, tedy vlády řecké části rozděleného ostrova.

Ministr zahraničí Abdullah Gül ještě před odletem do Walesu prohlásil, že Turecko zatím neotevře své přístavy a letiště kyperským lodím a letounům.

Výsledek debaty šéfů diplomacií pětadvacítky bude znám v pátek.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme