Moskva obvinila Ukrajinu z ostřelování Doněcku. Kyjev označil obvinění za lež a provokaci

Rusko obvinilo ukrajinskou armádu z nočního masivního ostřelování povstalecké bašty v Doněcku na východě Ukrajiny. Podle Moskvy jde o neospravedlnitelnou akci a porušení všech morálních norem. Kyjev obvinění označil za lež a provokaci, jejímž cílem je šířit paniku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské tanky ve městě Avdijivka | Zdroj: Reuters

Povstalecká agentura DAN oznámila, že dělostřelecký útok na severní obytné čtvrti Doněcka skončil až nad ránem. Zemřeli dva civilisté a 13 dalších bylo zraněno, mnoho domů ostřelování poničilo, tvrdí separatisté. "Vypadalo to jako dělostřelecká příprava (pozemního útoku)," řekl novinářům mluvčí donbaských separatistů. Ukrajinská armáda podle něj nasadila raketomety Grad a Uragan.

"Tento barbarský útok je neospravedlnitelný," prohlásila v Moskvě mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. "Svým jednáním Kyjev porušil nejen ženevské dohody o ochraně civilního obyvatelstva v době války, ale i veškeré morální normy," konstatovala.

Kyjev se snaží zatáhnout novou Trumpovu administrativu do ukrajinské krize, tvrdí Putin

Číst článek

Tiskové středisko ukrajinské protipovstalecké operace obvinění odmítlo. "Informace (Moskvy a separatistů) neodpovídají skutečnosti, jde o předem plánovanou provokaci. Ukrajinské ozbrojené síly obytné čtvrti neostřelují," uvedlo tiskové středisko. Šíření podobných pomluv má vyvolat paniku obyvatel Doněcka a šířit mezi nimi nedůvěru vůči ukrajinské armádě, uvádí se v prohlášení.

Nezávislá skupina investigativních novinářů Bellingcat v pátek v souvislosti s nočními boji na Donbasu oznámila, že proruští povstalci umístili poblíž doněckých obytných čtvrtí své palebné posty a vystavují civilní obyvatelstvo nebezpečí. Z těchto míst bylo v noci odpáleno 50 raket, o čemž svědčí družicové snímky a výpovědi očitých svědků, uvedla skupina. Povstalecké raketomety Grad podle ní mířily hlavně na město Avdijivka, které je pod kontrolou ukrajinské armády.

Avdijivka leží těsně při frontové linii, která se dotýká severního okraje Doněcka. V posledních dnech se stala místem tvrdých bojů, z jejichž vyprovokování se povstalci a ukrajinská armáda vzájemně obviňují.

Kyjev oznámil, že kromě Avdijivky se boje rozšířily i do nedalekých obcí Pisky, Verchnotorecke a Voďane. Povstalci prý nasadili tanky, granátomety a minomety různých kalibrů. Během bojů ztratili čtyři bojovníky. Přestřelky a ostřelování ukrajinská média hlásí i z okolí azovského přístavu Mariupol a z Luhanské oblasti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme