Mrtví v Japonsku stále přibývají, statisíce lidí přišly o domov

Počet obětí v Japonsku stoupnul podle odhadů už na 1600, bez střechy nad hlavou se ocitlo na čtvrt milionu lidí. Ničivé zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály a následná vlna tsunami zasáhly hlavně severovýchodní pobřeží. Postiženy byly i jaderné elektrárny v oblasti, naměřené hodnoty radioaktivity v nich byly až tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty. V jedné z nich, kde hrozí přehřátí reaktoru, dnes došlo k výbuchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko Zemětřesení tsunami | Foto: Robert Mikoláš

„Vlaková souprava rozmetaná podél zničené trati, obří lodě vyhozené desítky metrů od pobřeží, protržené zásobníky ropy, záběry z vojenské helikoptéry ukazují dílo zkázy,“ komentuje situaci místní televize.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš přináší aktuality z Japonska

„Cítím se hrozně, když to vidím. Jsem celý roztřesený, těžko hledám slova. Na mobilním telefonu také hledám možnosti, jak postiženým pomoci,“ svěřuje se čtyřicetiletý Adzema z Osaky sledující televizní vysílání.

Premiér Naoto Kan mezitím navštívil jadernou elektrárnu ve Fukušimě, kde muselo být preventivně evakuováno na 45 tisíc lidí.

Japonsko zemětřesení tsunami letiště | Foto: Robert Mikoláš

Krátce po půl čtvrté odpoledne místního času došlo po předchozích otřesech v jednom z reaktorů k výbuchu, při kterém byli zraněni 4 zaměstnanci, nad elektrárnou se poté objevil bílý mrak.

Vláda také zvýšila počet vojáků na padesát tisíc. Mají pomáhat obyvatelům v zasažených oblastech.

Na 5 a půl milionu domácností je stále bez proudu a zhruba milion bez vody. Některá města a vesnice ale zcela zmizela z mapy. Jak uvedl jeden z úředníků obce Futaba, ze čtvrtého patra radnice nevidí okolo prakticky žádné domy, které tam původně stály.

Robert Mikoláš, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme