Na osm let do vězení. Soud odsoudil Brita za terorismus

Londýnský soud poslal na osm let do vězení Brita Samatu Ullaha za členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Policie u něj našla 30 párů USB zařízení kamuflovaného jako knoflíčky do košilových manžet s údaji o raketových systémech a s návody, jak se vyhnout odhalení na internetu. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovník teroristické sítě Islámský stát (ilustrační snímek). | Foto: VICE News | Zdroj: Repro YouTube

Podle velitele protiteroristické jednotky Deana Haydona vytvořil Ullah také onlinovou knihovnu s propagandou IS, šifrovacími klíči a technikami chránícími před sledováním.

„Vytvořil pro teroristy rozsáhlou službu. Byl technicky velmi zdatný, je to nebezpečný jedinec," sdělil Haydon, podle něhož Ullah používal metody, s nimiž se dosud policie nesetkala.

Policisté našli přes půl milionu internetových souborů a 150 typů digitálního zařízení.

Na čtyřiatřicetiletého Ullaha policii navedlo vyšetřování v Keni. Muž pochází z Walesu, v internetovém prostředí působil pod mnoha jmény, operoval z desítek mailových adres a účtů na twitteru.

Haydon řekl, že šifrovací metody nabízené některými internetovými společnostmi "teroristům umožňují operovat beztrestně". Ullah prý většinu svých aktivit prováděl ze své ložnice v Cardiffu.

„Je to spíš samotář. Chování, jímž se projevoval ve virtuálním světě, se hodně liší od jeho skutečné povahy," sdělil Haydon.

Ullah je rozvedený, byl bez práce a zatčen byl loni v září. Britská policie ho označuje za "velmi nebezpečného" a za "osamělého vlka". K šesti hlavním bodům obžaloby, k nimž patří členství v zakázané organizaci a příprava teroristických činů, se přiznal. Obhajoba sázela na argument, že má obžalovaný mentální problémy a trpí autismem. Policie neví, jakým způsobem se radikalizoval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme