Islamistický terorismus je největší zkouškou pro Německo, tvrdí Merkelová v novoročním projevu

Islamistický terorismus, vedoucí role v Evropě i dobrý stav německé ekonomiky. Těmto tématům se bude ve svém novoročním projevu věnovat německá kancléřka Angela Merkelová. Text novoročního projevu, který bude vysílat v sobotu večer televize, s předstihem zveřejnila vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová na sjezdu CDU. | Zdroj: Reuters

„Nejtěžší zkouškou je bezpochyby islamistický terorismus, který má řadu let na mušce i nás Němce," uvádí Merkelová ve svém projevu. Německo podle ní dělá vše, co je v jeho silách, aby zajistilo bezpečnost svých občanů.

„Je obzvlášť trpké a odporné, když teroristické útoky páchají lidé, kteří v naší zemi údajně hledají ochranu," dodává. Činy těchto lidí jsou podle ní potupou německé ochoty pomáhat, ale i potupou těch, kteří pomoc skutečně potřebují a kteří si ji zaslouží.

Rok 2016 v Německu: snaha vypořádat se s napětím a hrozbou terorismu

Číst článek

V souvislosti s terorismem Merkelová jmenovala čtyři města, Würzburg, Ansbach a Berlín, kde letos došlo k atentátům, ale i válkou postižený severoirské Aleppo, odkud do Německa přišla řada uprchlíků. Podle agentury DPA tak kancléřka propojila dva póly své kontroverzní politiky: boj proti islamistickému terorismu a ochotu pomáhat těm, kteří podle ní „skutečně potřebují naši pomoc".

Stejně jako v loňském novoročním projevu, ani v tom letošním Merkelová nenachází pochopení pro lidi, kteří šíří nenávist. Vyslovuje se pro „otevřený pohled na svět". Odpovědí na „nenávistí naplněný svět terorismu" může být podle Merkelové jen demokracie, právní stát a společné hodnoty. „Náš stát dělá vše pro to, aby svým občanům zajistil bezpečnost ve svobodě," uvádí se v kancléřčině proslovu.

Německá ekonomika je v dobrém stavu, tvrdí kancléřka

Merkelová v projevu rovněž upozorňuje, že je v zájmu Německa hrát vedoucí roli při řešení celoevropských problémů. Evropská unie by se nicméně podle kancléřky měla jako celek soustředit zejména na to, co dokáže skutečně řešit lépe než jednotlivé státy. „Ano, Evropa je pomalá. Je těžkopádná," říká v projevu Merkelová. „My Němci bychom si ale nikdy neměli nechat namluvit, že šťastnou budoucnost lze hledat v národní sólové akci," uvádí.

Merkelová v projevu také poukazuje na dobrý stav německé ekonomiky. „Ještě nikdy nemělo práci tolik lidí, jako dnes. Naše podniky si převážně stojí dobře. Náš hospodářský úspěch nám dává možnost posílit sociální systém a pomoci těm, kteří to potřebují," uvádí.

Rok 2017 se podle kancléřky ponese v Německu mimo jiné ve znamení podzimních voleb do Spolkového sněmu. „Budu se zasazovat o politický boj, v rámci kterého se budeme o mnoha věcech vášnivě přít, ale vždy jako demokraté, kteří nezapomínají, že je ctí sloužit naší demokracii a tím pádem lidem."

„Soudržnost, otevřenost, naše demokracie a silné hospodářství, které slouží blahu všech: To jsou důvody, které mě naplňují důvěrou v naši budoucnost v Německu i na konci těžkého roku," říká na závěr proslovu Merkelová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme