Na Slovensku byl zastřelen známý právník Ernest Valko

Slovensko vyšetřuje vraždu prominentního advokáta. Známého právníka a také bývalého předsedu federálního Ústavního soudu Ernesta Valka v noci na dnešek někdo zastřelil v jeho domě nedaleko Bratislavy. Valko byl považován za člověka blízkého vládní pravicové koalici. Objevují se hlasy o návratu mafiánských praktik z 90. let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Slovensku byl 8. listopadu zastřelen prominentní advokát Ernest Valko

Na Slovensku byl 8. listopadu zastřelen prominentní advokát Ernest Valko | Zdroj: ČTK

Policie nechce nic sdělit o vyšetřovacích verzích, ani o motivu. Je známo jen to, že bývalá manželka a dcera přišly včera večer, ve tři čtvrtě na jedenáct domů a našly Ernesta Valka v obývacím pokoji mrtvého. Padl jeden výstřel, pachatel střelil Valka zepředu, z několika metrů, výstřel byl smrtelný – trefil srdce a plíce, potom se střela dostala ven, vzadu pod lopatkou. Čin se měl stát v době mezi 18:45 až 22:45. Pachatel střílel krátkou kulovou zbraní. Ztratily se i další dvě zbraně, které měl Valko legálně držené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti vraždy slovenského prominentního právníka Ernesta Valka zjišťoval Bratislavě zpravodaj ČRo Vojtěch Berger.

Hotová je i pitva a případ převzal Úřad boje proti organizované kriminalitě, který na Slovensku vyšetřuje nejzávažnější trestné činy.

Podle ministra vnitra Daniela Lipšice je čin kvalifikovaný jako trestný čin vraždy.

Ernest Valko byl v letech 1990 až 1991 místopředsedou Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR. V roce 1992 zastával funkci předsedy Ústavního soudu ČSFR. Po rozpadu Československa vedl vlastní advokátní praxi ve firmě Valko&partners. Byl členem slovenské i české advokátní komory. Patřil k prominentním slovenským právníkům, zastupoval významné podniky, ale i ministra financí Ivana Miloše z SDKU-DS v jeho sporu s expremiérem Robertem Ficem. Minulý týden se Valko stal zástupcem státu v dozorčí radě Slovenského plynárenského priemyslu. Od roku 2003 zasedal v dozorčí radě firmy Slovenské elektrárne. V letech 1999 až 2002 byl členem dozorčí rady Istrobanky a Slovenské poisťovni.

Podle mnoha Slováků čin ukazuje, že se na Slovensku stále řeší spory takzvaně balkánským způsobem, a demokracie v zemi stále není neochvějná.

Minulý týden se Valko stal zástupcem státu v dozorčí radě Slovenského plynárenského priemyslu. Od roku 2003 zasedal v dozorčí radě firmy Slovenské elektrárne. V letech 1999 až 2002 byl členem dozorčí rady Istrobanky a Slovenské poisťovni.

Jméno Ernesta Valka bylo v posledních letech spojeno i s několika významnými právními kauzami. Hájil například zájmy státního Slovenského plynárenského priemyslu /SPP/ proti české Union bance ve sporu o pravost směnek, které podepsal bývalý ředitel SPP - Ján Ducký. Od minulého týdne zastupoval stát v dozorčí radě SPP.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovensko - vražda.mp3

Angažoval se i v jiných sporech. Několikrát zastupoval nynějšího slovenského ministra financí Ivana Mikloše. Vyhráli spolu například spor s expremiérem Robertem Ficem, kterého Mikloš žaloval na ochranu osobnosti.

Jak z Bratislavy informoval zpravodaj ČRo Vojtěch Berger není tajemstvím, že Valko byl člověkem blízkým současné vládní koalici. „Ví se také o tom, že měl určité problémy s minulou vládou. V roce 2006 strávil několik dní v cele předběžného zadržení, protože byl podezřelý z vydírání. Přestože se to nepotvrdilo, tak měl problémy s Ficovou vládou,“ dodal.

Vraždu odsoudili právníci i politici

Vraždu známého advokáta odsoudili jako barbarství právníci i politici. „Právníci nyní doufají, že to nemá přímou souvislost s Valkovou advokátskou praxí. Protože vraždit nepohodlné advokáty se na Slovensku už nenosí. Alespoň si to Slováci do dnešního dne mysleli,“ řekl zpravodaj.

Bratislava | Foto: European Commission Audiovisual service

„Ernest Valko celý právnický život zastával právo před nepravostí a v mnoha sporech, ve kterých vystupoval na straně státu a dotčených lidí, se dostal do sporu s lidmi z podsvětí, s lidmi podivných mravů a s mocnými skupinami. Takže bych neřekl, že měl nepřátele, kteří veřejně či neveřejně hovořili o tom, že mu sáhnou na život, ale dokáži si představit i takovou situaci,“ řekl v Ozvěnách dne Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu Týždeň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem ozvěn dne byl Štefan Hríb, šéfredaktor časopisu Týždeň.

Připomněl, že i když byl Ernest Valko velmi úspěšným advokátem na Slovensku, od roku 1989 se zajímal především o ústavní právo. To, že nebyl ve funkci je podle něj dané tím, že na Slovensku se lidem, kteří mnoho vědí a kteří jsou velmi šikovní, tradičně velmi nedaří a tradičně jsou utlačováni do pozadí.

„Přesto celých dvacet let bylo Valkovou srdcovou záležitostí ústavní právo a většina zákonů, která byla na Slovensku přijata, byla jím oponovaná nebo přímo připravovaná. Takže jeho vliv na Slovensku z hlediska práva bych přirovnal k vlivu pana Cepla v Česku,“ dodal.

Ľuboš Kasala, Vojtěch Berger, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme