Nákup gripenů měly zajistit i provize ve výši 2 miliard korun, píše rakouský týdeník

Rakouský týdeník Profil zveřejnil v dnešním vydání nové detaily k údajné korupci v kauze nákupu stíhaček gripen pro českou armádu. Nákup podle něj měly zajistit i provize ve výši skoro dvou miliard korun. Peníze měl rozdělovat rakouský lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly. Korupce se měla týkat i Maďarska a Rakouska, které také zvažovaly nákup gripenů. Česko si nakonec stíhačky nekoupilo, ale pronajalo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS-39 Gripen české armády

JAS-39 Gripen české armády | Foto: Petr Medek

Lobbista Alfons Mensdorff-Pouilly měl od britského koncernu BAE Systems dostat v uplynulém desetiletí víc než 12 milionů eur. Peníze údajně použil na ovlivňování veřejných zakázek ve střední a východní Evropě ve prospěch BAE Systems.

Kvůli tomu se Pouilly v prosinci postaví i před rakouský soud, i když sám jakoukoli vinu odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová fakta o možné korupci v nákupech gripenů pro českou armádu, která přinesl rakouský týdeník Profil, přiblížil zpravodaj ČRo v Bratislavě Vojtěch Berger

Nejnověji Pouillyho podle týdeníku obvinil jeden ze svědků, který se kdysi v Británii zúčastnil schůzky, kde se mělo o provizích jednat. Korupce se měla týkat tří zemí, které při nákupu stíhaček uvažovaly taky o gripenech, kromě Česka ještě Maďarska a Rakouska.

Nejvíc ‘odměněných‘ mělo být podle týdeníku v České republice, celkem 20 subjektů, v Maďarsku to bylo pět a v Rakousku čtyři.

Byla to ale jenom plánovaná korupce, protože k nákupu gripenů nedošlo ani v jednom ze třech států. Česko a Maďarsko si gripeny nakonec jen pronajaly, a Rakousko dalo přednost stíhačkám eurofighter. Proto se mluví o údajné, nebo možné korupci, která ale byla krůček od toho, aby se odehrála tak, jak bylo plánováno.

Pouilly využíval takzvané offshore-společnosti například v Panamě nebo na Panenských ostrovech, na účty těchto firem plynuly peníze od BAE systems, které potom mohl Pouilly používat.

Transakce se vykazovaly navenek jako platby za poradenství, ve skutečnosti ale mohly být použité na provize pro partnery například v Česku, Maďarsku, Rakousku, ale třeba taky Saúdské Arábii, Jihoafrické republice nebo Tanzanii.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme