Nejproblematičtější drogou v Evropě je heroin. Přibylo ale i látek syntetických

Hlavním evropským problémem na poli drog je stále heroin. Výrazně ale přibývá syntetických látek, které jsou levnější a tím i dostupnější. To jsou informace z Evropské zprávy o drogách, kterou dnes dopoledne zveřejní vládní úřad pro drogovou problematiku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Zpráva se týká hodně takzvaných nových syntetických drog, nových psychoaktivních látek, jejichž užívání a vůbec nabídka v Evropě v posledních letech roste,“ potvrzuje vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík.

Syntetické drogy přitom přibývají velkým tempem. V Evropské unii hlásí přibližně jednu novou látku týdně. Na rozdíl od klasických drog mají původ v chemických laboratořích a mnohdy jsou výrazně silnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Medek zjišťoval, s jakými drogami se nejvíce potýkají státy Evropské unie

Omamné látky přitom nejsou jen problémem závislých, ale dotýkají se nás všech.

„Nejde o snížení počtu uživatelů, ale podchycení alespoň části z nich a vytažení z toho krimi-prostředí: z krádeží, ze špinavých drog, ze spojení s dealery, ze soudů a tak dál. Pro společnost to bude také každopádně lacinější,“ připomíná psycholog Ivan Douda ze střediska Drop In, které o závislé pečuje.

Nejrozšířenější tvrdou drogou v Česku je pervitin. Jeho obliba stoupá i v sousedním Německu, kam se dováží právě od nás. Mladí Němci ho znají většinou pod slangovým označením crystal.

Petr Medek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme