Německá expertíza: Temelín je bezpečný

Dvě studie renomovaných západních expertních organizací přisuzují české jaderné elektrárně Temelín bezpečnostní standardy, které nezaostávají za mezinárodně obvyklými požadavky a navíc v řadě bodů odpovídají přísným německým pravidlům, kterých se často dovolává rakouská strana protestující proti elektrárně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak dnes napsal německý list Süddeutsche Zeitung, expertízy si objednaly dvě klíčové německé instituce, které se ve sporech kolem Temelína angažují - spolkové ministerstvo životního prostředí v Berlíně a úřad bavorské zemské vlády v Mnichově.

První materiál zpracovala německá Společnost pro bezpečnost zařízení a reaktorů, která zkoumala na základě podkladů českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zda temelínské reaktory odpovídají mezinárodním bezpečnostním pravidlům. Hodnocení sedmi vybraných problémů se týká například nakládání s palivovými články, kde organizace zjistila splnění přísných německých standardů.

Nespokojena byla GRS pouze v případě ochranných opatření před důsledky protržení napájecích vodních vedení. I když při dodatečném vybavování technikou Westinghouse byla dodržena pravidla platná v USA, německá organizace považuje konstrukci za málo robustní.

Druhou expertízu poskytlo Západoevropské sdružení jaderných provozovatelů WENRA, ve kterém jsou zastoupeni ředitelé západních úřadů pro dohled nad jadernými zařízeními a které dává Temelínu dobré vysvědčení. Ve studii o „jaderné bezpečnosti v kandidátských zemích EU“ se uvádí, že program zlepšení bezpečnosti v Temelíně je nejkomplexnější, jaký byl kdy u reaktorů VVER-1000 podniknut. Temelín je tak bezpečný stejně jako jiné nyní provozované západoevropské reaktory. I WENRA ale poukazuje na nutné vylepšení kolem vodního napájení.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme