Německá expertíza: Temelín je bezpečný

Dvě studie renomovaných západních expertních organizací přisuzují české jaderné elektrárně Temelín bezpečnostní standardy, které nezaostávají za mezinárodně obvyklými požadavky a navíc v řadě bodů odpovídají přísným německým pravidlům, kterých se často dovolává rakouská strana protestující proti elektrárně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak dnes napsal německý list Süddeutsche Zeitung, expertízy si objednaly dvě klíčové německé instituce, které se ve sporech kolem Temelína angažují - spolkové ministerstvo životního prostředí v Berlíně a úřad bavorské zemské vlády v Mnichově.

První materiál zpracovala německá Společnost pro bezpečnost zařízení a reaktorů, která zkoumala na základě podkladů českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, zda temelínské reaktory odpovídají mezinárodním bezpečnostním pravidlům. Hodnocení sedmi vybraných problémů se týká například nakládání s palivovými články, kde organizace zjistila splnění přísných německých standardů.

Nespokojena byla GRS pouze v případě ochranných opatření před důsledky protržení napájecích vodních vedení. I když při dodatečném vybavování technikou Westinghouse byla dodržena pravidla platná v USA, německá organizace považuje konstrukci za málo robustní.

Druhou expertízu poskytlo Západoevropské sdružení jaderných provozovatelů WENRA, ve kterém jsou zastoupeni ředitelé západních úřadů pro dohled nad jadernými zařízeními a které dává Temelínu dobré vysvědčení. Ve studii o „jaderné bezpečnosti v kandidátských zemích EU“ se uvádí, že program zlepšení bezpečnosti v Temelíně je nejkomplexnější, jaký byl kdy u reaktorů VVER-1000 podniknut. Temelín je tak bezpečný stejně jako jiné nyní provozované západoevropské reaktory. I WENRA ale poukazuje na nutné vylepšení kolem vodního napájení.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme