Německo nabízí NATO vojáky, Češi prodloužení mise SFOR

Úder proti mezinárodnímu terorismu na sebe nedá dlouho čekat. Prohlásil to německý ministr obrany Rudolf Sharping. Spolková republika je podle něj připravena dostát svým spojeneckým povinnostem a poskytnout Spojeným státům vojenskou pomoc. Německo v reakci na žádost USA o spojeneckou pomoc ujistilo Washington, že své závazky splní. Rozhodovat o rozsahu vojenské pomoci bude však spolková republika samostatně a v souladu s ústavou - nasazení jednotek schválí parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle německého ministra obrany potřeba přijmout takové rozhodnutí už brzy nastane. Sharping v rozhovoru pro deník Bild výslovně uvedl, že nepůjde o odvetný úder, ale o společnou a dlouhodobou odpověď mezinárodnímu terorismu a nelze se soustředit jen na samotný Afghánistán. Německo může podle něho nabídnout například vojáky do společných posádek letounů anebo lodí se systémem AWAX.

Česká vláda souhlasí s podmínkami, které Spojené státy předložily spojencům v NATO v souvislosti s odvetou po teroristických útocích. Při návštěvě elitní vojenské jednotky v Prostějově to potvrdil premiér Miloš Zeman. Podle něj je součástí jednoho z požadavků také prodloužení mandátu české mise SFOR v Bosně. S účastí našich vojáků v první etapě bojů na Blízkém východě se prozatím nepočítá.

"Spojenci mohou požadovat i to, aby některé jejich útvary byly přesunuty do místa příštích bojových operací z balkánského teritoria a aby někteří spojenci pomohli vysláním svých jednotek na Balkán. Konstatuji, že i když Vláda České republiky původně rozhodně o zrušení mise SFOR v Bosně a Hercegovině jsme připraveni v takové dnes bych již řekl pradvěpodobníé žádosti i tomuto požadavku vyhovět."

Peníze na posílení a prodloužení mise SFOR na Balkáně hodlá armáda nalézt v útlumu modernizace taku T 72. To by mělo resortu přinést úsporu až 12 miliard korun.

Markéta Kaclová, Petr Tomíček, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme