Německý exkancléř Kohl vypovídal před soudem v kauze možné korupce na ministerstvu obrany

Bývalý spolkový kancléř Helmut Kohl dnes jako poslední svědek vypovídal v korupčním procesu s někdejším státním tajemníkem ministerstva obrany Pfahlsem. Ten se před soudem v Augsburgu zpovídá z obvinění, že přijal úplatek ve výši dvou miliónů eur. Tučný obnos mu předal zbrojní lobbyista za to, že prosadí vývoz německých obrněných transportérů do Saúdské Arábie. Helmut Kohl obžalovanému výrazně pomohl, když dosvědčil, že Pfahls neměl na uskutečnění zakázky vliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helmut Kohl

Helmut Kohl | Foto: AFP

Před soudní síní se mačkala asi stovka lidí, která byla zvědavá na exkancléřovo svědectví. "Zajímá mě to, sleduji proces celou dobu a chci vědět, co bude někdejší kancléř říkat a kde je vlastně pravda," řekla bavorskému rozhlasu jedna z přihlížejících.

Helmut Kohl dnes potvrdil, že prodej 36 obrněných transportérů do Saúdské Arábie slíbil už v roce 1990 americkému ministru zahraničí a že obžalovaný Pfahls neměl na uzavření zakázky žádný vliv. Státní zastupitelstvo na to reagovalo stažením obvinění z korupce proti Pfahlsovi.

Pfahls před tím přiznal, že dvou miliónovou sumu skutečně přijal, ale nešlo o úplatek. Tuto provizi však každopádně nezdanil. Dnes se Kohlově někdejší vládě omluvil, že na ni vrhl stín podezření z korupce.

Rozsudek v případu Pfahls padne 11. srpna, tedy pouhých pět týdnů před plánovanými předčasnými parlamentními volbami v Německu.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme