Německý student se dožaduje vydání maturitních zadání, odvolává se na zákon

Sedmnáctiletý německý student chce po ministerstvu školství maturitní otázky. Simon Schräder z Münsteru se odvolává na zákon o svobodném přístupu k informacím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita 2011 (ilustrační foto).

Státní maturita 2011 (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

K žádosti uvedl několik paragrafů a navíc ministerským úředníkům uložil lhůtu, dokdy ho mají vyrozumět o tom, jak se rozhodli. Tím termínem je 20. duben, protože o den později začínají maturity.

Ministerstvo potvrdilo, že Simonovu žádost dostalo. Podle mluvčího úřadu student moc velké šance na úspěch nemá. Ani samotný autor v něj nedoufá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý maturant chce získat závěrečné testy předem. Ministerstvu školství poslal oficiální žádost. Více od zpravodaje Pavla Poláka

Je to prý jen legrace, která má zpestřit poněkud napjaté období před maturitami. Dokonce pobavil i ředitele gymnázia, který Simona za tento kousek pochválil.

Samotný Schräder se ale stresovat nemusí, je premiant a se svým dosavadním studijním průměrem má přijetí na vysokou školu už jisté.

Místo biflování tak raději rozdává interview německým médiím, které jeho nevšední žádost zaujala.

Ani český student by neuspěl

Zákon o svobodném přístupu k informacím platí i v České republice. Ale ani český maturant by zřejmě otázky dopředu nezískal. Podle advokáta a bývalého náměstka ministra spravedlnosti Františka Korbela jde o informace o něčem, co teprve bude:

„Informace o otázkách, které slouží následnému vyhodnocení zkoušky, jsou informace vzniklé při přípravě budoucího rozhodnutí.“

Jiná situace by byla, pokud by je student žádal až po maturitě třeba kvůli přezkoumání rozhodnutí o výsledku zkoušky. Tam je podle advokáta možnost, že by škola informace musela vydat.

Je možné získat 'zaznamenanou' informaci

Zákon o svobodném přístupu k informacím může použít každá fyzická i právnická osoba, pokud se chce dostat například k nějakým informacím z veřejných institucí.

Například je možné požádat městský úřad o záznamy o rozpočtu radnice. Zákonem se naplňuje ústavně zaručené právo na informace.

„Informací může být jakákoli informace zaznamenaná v jakékoli podobě, pokud je v držení takzvaně povinného subjektu. Tím jsou orgány veřejné moci - státní úřady a další veřejné instituce,“ vysvětluje advokát František Korbel.

Podle zákona číslo 106/1999 Sb., postupuje i Český rozhlas. Může tak získat důležité rozsudky nebo přehled o výši rozdávaných odměn ve státní správě.

Například jsme popsali klíčové pasáže z verdiktu nad Romanem Janouškem, zmapovali jsme výši odměn na jednotlivých ministerstvech nebo jsme vypočítali, že současná vláda rozdala na bonusech víc než úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Pavel Polák, mkp, Michaela Vydrová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme