New York už svítí, některá další americká města stále bez proudu

Na středozápadě Spojených států a v Kanadě je stále ještě 10 milionů lidí bez světla, klimatizace, telefonního spojení, kazí se jim jídlo v ledničkách a nemohou si vybrat peníze v automatech. Oddychnout si dnes mohli jen v New Yorku, kde se podařilo zcela obnovit dodávky elektřiny. Starosta města Michael Bloomberg zároveň ocenil úsilí 8 milionů obyvatel, kteří se dokázali vypořádat bez elektřiny a bez klimatizace s horkem přes 30 stupňů Celsia.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

newyorské mrakodrapy opět svítí | Zdroj: ČTK

Úleva se ale netýká všech míst, která ve čtvrtek postihl největší výpadek proudu v historii Severní Ameriky. Například v Detroitu a okolních městech úřady upozornily obyvatele, že budou muset strávit teplý letní víkend bez elektřiny, protože dodávky proudu se podaří v plném rozsahu obnovit až v neděli.

New York se raduje i z toho, že většina linek metra už zase jezdí. Provoz byl obnoven dnes nad ránem. Vlaky stály v tunelech skoro 36 hodin. Elektřina se do města vrátila sice už včera, ale podle agentury Reuters bylo třeba vozy metra zkontrolovat, jestli jsou po výpadku proudu bezpečné a provozuschopné. Veřejnou dopravou se v běžném pracovním dni v New Yorku sveze na 7 milionů cestujících. Autobusová a vlaková doprava už byly částečně obnoveny v pátek.

Čtvrteční výpadek proudu postihl více než 60 milionů lidí ve Spojených státech a Kanadě a je s ním spojována smrt tří lidí, dvou v kanadské Ottavě a jednoho v New Yorku. Technická závada způsobila jen New Yorku škody za půl druhé miliardy dolarů, ve městě byla řada požárů vznícených od svíček. USA a Kanada se dohodly, že vytvoří zvláštní jednotku k vyšetření příčin výpadku elektřiny. Vyšetřování se má soustředit na prevenci kaskádovitého selhání sítě.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme