Nigérie alespoň prozatím zvítězila nad ebolou, oznámila WHO

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vymýtila Nigérie po třech měsících nebezpečnou ebolu. Už v pátek byl jako stát bez eboly označen také Senegal. Odborníci nicméně varují, že se může infekce znovu objevit. Nemoc zatím v západní Africe zabila přes 4,5 tisíce lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V posledních čtyřech týdnech rostl počet infikovaných ebolou doslova raketovým tempem

V posledních čtyřech týdnech rostl počet infikovaných ebolou doslova raketovým tempem | Foto: LM Otero | Zdroj: ČTK

Zahraniční komentátoři oceňují zejména rychlost a důslednost, s jakou se k hrozící epidemii postavilo nigerijské zdravotnictví.

První případ eboly diagnostikovali u liberijského diplomata, který v červenci přicestoval do Lagosu letadlem. Nemoc odhalila lékařka Amey Adadevoh, kterou teď mnozí považují za národní hrdinku.

Sama se infekcí nakazila a stejně jako pacient z Libérie jí podlehla, podle kolegů se ovšem doktorka zasloužila o zastavení epidemie v jejích počátcích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nigérie byla Světovou zdravotnickou organizací vyhlášena státem bez eboly

Úřadům se díky její práci podařilo rychle vyhledat osoby, které byly v těsnějším kontaktu s nemocným Liberijcem.

Podle českého velvyslance v Nigérii Pavla Mikeše těžil zdravotnický systém i z bohatých zkušeností s jinými infekčními nemocemi.

„Velmi rychle se jim podařilo jednak ty lidi izolovat, dát je do karantény, a pak zavést kontroly na letištích, u veřejných budov, v hotelích například. To trvá doteď, pro jistotu se stále měří teploty bezdotykovými teploměry,“ popsal.

Od července se v Nigérii nakazilo ebolou asi dvacet lidí. Část z nich zemřela, ti ostatní jsou už považovaní za vyléčené. Odborníci nicméně upozorňují, že nákaza může propuknout znovu.

Vymýtit pověry a izolovat nakažené

Nigerijské úřady většinou světová média zmiňují v souvislosti s korupcí nebo neschopností bojovat s teroristy a zajistit bezpečnost. Teď ovšem zareagovaly efektivně a pohotově a obyvatelé nejlidnatější africké země jsou na ně po delší době hrdí.

Důraz byl kladen také na osvětu v televizi nebo rozhlase. Informační kampaň lidem doporučovala, jak se mají v souvislosti s rizikem nákazy chovat, a pranýřovala různé šarlatánské rady. Například tu, že ebole zabrání pití slané vody.

Česko zatím nepodporuje vznik civilní mise EU pro boj s ebolou

Číst článek

Český velvyslanec zdůraznil, že hrozbu eboly brala velmi vážně i většina Nigerijců. Našli se prý sice neukáznění jednotlivci, kteří se symptomy nemoci odcestovali do jiného města, byli ale rychle nalezeni a posláni do izolace.

„V Nigérii systém zafungoval dobře. Jsem aktuálně na pracovní cestě v Lagosu, tady život probíhá zcela normálně. Včera jsme byli navečer v divadle, dneska máme řadu jednání. Nejsou tady známky žádné paniky, naopak všichni jsou tak trochu hrdí, že se to Nigerijcům podařilo tak dobře zvládnout,“ dodal Mikeš.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme