Nizozemci v referendu rozhodují o evropské ústavě

Svůj názor na euroústavu dnes v referendu vyjadřují Nizozemci. Po francouzském "NE" je na spadnutí další záporný výsledek. Průzkumy předpovídají, že i obyvatelé země tulipánů ústavní smlouvu zavrhnou. Proti by podle nich mělo být 53 až 65 procent. Odmítnutí ústavy může dokumentu zasadit další ránu a zvýšit tlak na zastavení ratifikace v ostatních zemích Unie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende hlasuje

Nizozemský premiér Jan Peter Balkenende hlasuje | Zdroj: ČTK

Volební místnosti se otevřely v půl osmé ráno a plebiscit skončí v 21 hodin našeho času. V tu dobu by měly být k dispozici i první odhady výsledků. Hlasování probíhá ve velmi poklidné atmosféře. Pro Holanďany je to první referendum po dvou stech letech a mnozí si je vyložili, jako příležitost nikoli říct své k evropské ústavě, ale projevit nespokojenost s domácí politikou. Tento postoj rezonuje mezi hlasujícími velmi silně.

Odpor Nizozemců k euroústavě pramení z jejich nechuti k dalšímu rozšiřování Unie. Vědí, že vyspělé státy musejí platit rozvoj chudších členů Pětadvacítky. Rozšíření o 10 nových států považují někteří Nizozemci za poslední únosné zatížení vlastní země. Spolufinancovat to, aby se z chudoby zvedly i Bulharsko a Rumunsko, už nechtějí. Obávají se také negativních dopadů rozšíření na jejich vlastní trh práce.

Účast podle nejnovějších informací překročila odpoledne třicet procent, což je velmi důležité číslo, protože holandské referendum je pouze poradní. Ústavu má v Holandsku ratifikovat parlament. Politici však stanovili právě třicet procent jako hranici, pro to, aby výsledek lidového hlasování respektovali.

Efekt francouzského referenda je podle českého ambasadora v Haagu Petra Kubernáta těžké odhadnout. Jednou z variant je, že odpůrce ústavy povzbudí: "Na druhé straně ale to může zapůsobit i tak, že si řeknou: ve Francii už řekli - ne, tak snad už je vše rozhodnuto a my můžeme zůstat doma a nemusíme chodit volit. Tedy může dojít i překvapivě k tomu, že výsledek bude ano, slabé ano."

Nizozemské hlasování sledují bedlivě i evropští politici. Šéf Evropské komise José Barroso věří, že po francouzském hlasování nenastane dominový efekt. "Samozřejmě máme obavy v této situaci. Francie je velmi důležitou evropskou zemí a jejich "NE" je vážný problém. Každopádně Holanďané jsou nezávislí a velmi hrdí. Doufám, že se rozhodnou na základě svých vlastních zájmů a svého vlastního vnímání Evropy," vyjádřil se k holandskému referendu José Barroso.

Pokud i Nizozemci ústavu odmítnou, bude podle analytiků prakticky mrtvá a vzroste tlak na to, aby se ratifikace zastavila. Situaci budou každopádně řešit hlavy států a vlád pětadvacítky na svém summitu v polovině června.

Milan Kopp, Pavla Kvapilová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme