O odškodnění Sudetů jednat nehodlám, vzkázal prezident

Prezident Václav Klaus už nechystá žádné další gesto, které kvůli Benešovým dekretům požadují někteří němečtí a rakouští politici. Řekl to dnes ve Vídni po schůzce s rakouským protějškem Thomasem Klestilem. O poválečném vysídlení sudetských Němců je Klaus ochoten diskutovat, odmítl ale jednat o jejich odškodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thomas Klestil a Václav Klaus

Thomas Klestil a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Rakousko je tečkou za prezidentovými cestami do okolních států. Jak ale Václav Klaus zdůraznil, neznamená to, že vy stavěl tuto zemi na poslední místo. Naopak podle obou státníků vše nasvědčuje tomu, že nacházejí společnou řeč v řešení vzájemných problémů.

K otázce Benešových dekretů prohlásil prezident Klaus, že je připraven diskutovat o minulosti, ale žádné zásadní změny v postoji České republiky nesignalizoval. Co chtěl, už prý řekl v prohlášení, jež vydal v polovině března u příležitosti výročí okupace Československa nacistickým Německem.

Prezident také podotkl, že Rakousko v době druhé světové války neexistovalo, a není mu tedy jasné, vůči jaké entitě by měl případné zvláštní gesto udělat. Případná jednání by navíc podle Klause musely vést vlády, ne prezidenti.

Klaus v prohlášení k 15. březnu 1939 mimo jiné označil válku i poválečný odsun sudetských Němců za věci z dnešního pohledu nepřijatelné. Také Klestil před novináři Klausovo prohlášení při příležitosti 64. výročí zahájení okupace Československa ocenil. "Potěšilo mě, že se v polovině března pan prezident Klaus vyjádřil v tom smyslu, že se ty křivdy staly," uvedl Klestil.

Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme