'Obránci polské demokracie' se nevzdávají. Premiérce pod okny protestují už 450 dní

Na konci května v pátek večer potkávám u známého varšavského parku Łazieńki Królewskie Olu a Michała. Postávají u obytného přívěsu ověšeného transparenty s počítadlem. Zaparkovali naproti Úřadu vlády. Jde o stanoviště Výboru na obranu demokracie (KOD), občanské iniciativy, která už druhým rokem protestuje proti krokům vlády Práva a spravedlnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na začátku vzniku KOD byl článek publicisty Krzysztofa Łozińského publikovaný 18. listopadu 2015. Bývalý opozičník ho napsal v atmosféře po volební výhře Práva a spravedlnosti (PiS) a sporu o Ústavní soud.

„Je potřeba založit Výbor na obranu demokracie, který bude fungovat na stejných zásadách, jako kdysi fungoval Výbor na obranu dělníků (ten vznikl v roce 1976 a pomáhal lidem stíhaným tehdejším režimem, pozn. red.) Je potřeba dokázat, že 'moc bezmocných' existuje.“

Krzysztof Łoziński (zakladatel a lídr KOD)

Občanští aktivisté Łozińského výzvu vyslyšeli a na podzim 2015 se odpůrci vlády PiS začali organizovat pod značkou KOD. V čele výboru stanul Mateusz Kijowski, informatik, publicista a občanský aktivista.

Impulzem pro KOD byl zásah nové vlády do Ústavního soudu a mocenský boj o jeho ovládnutí. Strana PiS po podzimních volbách 2015 zpětně zneplatnila volbu ústavních soudců, které vybral Sejm ještě za vlády Občanské platformy.

Při legislativní smršti od listopadu do prosince 2015 pak vládní strana fungování soudu změnila a jeho postavení oslabila. Politici PiS včetně Jarosława Kaczyńského označili soud za politický orgán, který potřebuje změny.

Demonstrantka Ola před "pučepou" - přívěsem Výboru na obranu demokracie. Před ním stojí i počítadlo dnů, kdy vládou nebyl publikován nález Ústavního soudu. 26. 5. 2017 to bylo 443 dní. | Foto: Filip Harzer

Spor skončil u Ústavního soudu, který dal částečně za pravdu opozici a označil některé změny za neústavní. Premiérka Beata Szydlová ale nařídila, aby se nálezy soudu nepublikovaly ve Sbírce zákonů a tím tak nevešly v účinnost.

Kromě demonstrování protestuje KOD už 450 dní před Úřadem vlády. V létě, v zimě při mrazech, ve dne v noci – hlídky se střídají po směnách. Patří mezi ně i Ola a Michał, kteří před svým stanovištěm diskutují o politice a zvou mě dál do „pučepy", jak obytnému přívěsu KOD přezdívají.

Kolik dní tu už protestujete (k 26. 5. 2017, pozn. red.)?
Michał: 443, ode dne, kdy měl být publikován nález Ústavního soudu, tedy 9. března 2016. My dva jsme se připojili o týden později.

Kdo je organizátorem protestu?
Michał: Od začátku Výbor na obranu demokracie. Byly tu ještě další inciativy, ale ty pak formu protestu změnily a přesunuly se. Jedna je od prosince u parlamentu.

Ola a Michał - v pátek 26. května 2017 měli "směnu" v protestním obytném přívěsu Výboru na obranu demokracie (KOD) před Úřadem vlády ve Varšavě. | Foto: Filip Harzer

Vaše protestní místo je naproti Úřadu vlády, premiérka Beata Szydłová to má blízko, byla vás tu navštívit?
Ola: Často bývá na druhé straně (smích). Nechce se s námi seznámit, ale my bychom ji tu rádi přivítali.

Sedíme tu v jedenáct večer, jak se střídáte?
Michał: Chodí sem desítky osob denně. Dnes jsem organizátorem já. Střídáme se po čtyřech až šesti hodinách, takže tu pořád někdo je.
Ola: Je to naše kontaktní místo, máme tu letáčky, lidé se chodí informovat. Pomáháme taky cyklistům, ošetřujeme třeba odřená kolena (smích). (Místo sousedí s cyklistickou stezkou, pozn. red.).

Jak dlouho tu chcete být?
Ola: Je to naše informační centrum, lidé sem nechodí jen protestovat, ale i informovat se a diskutovat. Přezdíváme tomu „pučepa", podle „chlebíčkového puče", ten název jsme přijali za vlastní. Chodí sem i lídři KOD a sympatizanti. Nosí chlebíčky, koláče, kávu.
Michał: Lidé si nás všímají, cítíme podporu.

Bouřlivá noc v polském parlamentu

Číst článek

Chlebíčkovým pučem" pojmenovalo Právo a spravedlnost prosincovou parlamentní krizi z roku 2016. Strana tehdy přesunula jednání o rozpočtu do jiného sálu a neumožnila opozici diskusi. Opozice v Sejmu až do poloviny ledna blokovala řečniště. V ulicích Varšavy demonstrovaly oba tábory. 16. prosince protivládní demonstranti vnikli do areálu Sejmu a blokovali v odjezdu Kaczyńskému i premiérce Szydlové. Podle PiS se jednalo o připravený pokus o převrat, svědčit o tom měly chlebíčky, které měla mít opozice objednané předem.

Jste tu tedy za každého počasí? I v zimě?
Ola: Pořád tu někdo je. Letos v únoru jsme vyměnili stan za obytný přívěs, mrazy už se nedaly vydržet.
Michał: I když jsme stan draze vytápěli agregátem, byly v něm stále třeba minus čtyři stupně. V přívěsu je to lepší, v zimě tu bylo kolem dvaceti stupňů.

Kromě kuchyňky s vybavením je protestní přívěs Výboru na obranu demokracie kontrolován vlastním kamerovým systémem. K incidentům nedochází moc často. | Foto: Filip Harzer

Přívěs střeží bezpečnostní kamery, máte špatné zkušenosti nebo jde o prevenci?Michał: Párkrát nám někdo ukradl vlajky, většinou jde o opilce, co se v pátek nebo v sobotu večer vrací domů. Nic vážnějšího se nestalo, ale kamery tu jsou preventivně. Máme tu i lékárničku. Pomáháme totiž odřeným cyklistům na cyklostezce, co vede vedle.

Lídra KOD Mateusze Kijowského 27. května 2017 vystřídal ve funkci zmiňovaný Krzysztof Łoziński, iniciátor KOD. Na Kijowského v lednu 2016 prasknul skandál s „malou domů" z peněž hnutí. Lídr organizace si měl proplácet v přepočtu až 60 tisíc korun měsíčně za IT služby a správu sociálních sítí. Kritice ze strany konzervativců čelí Kijowski i za své rodinné poměry.

Jak se stavíte k aféře lídra Mateusze Kijowského?
Michał: Já Kijowského podporuji. Záležitost s fakturami ale musí být objasněná, jenže zatím nám chybí fakta.
Ola: Já podporuji Krzysztofa Łozińského, ten přišel s ideou KOD. Nejsme tu kvůli Mateuszowi nebo Krzysztofovi, ale kvůli tomu, že PiS ničí naši zemi.

Protestujete na obranu demokracie. Na jaké téma se teď soustředíte?
Michał: Na soudnictví (vláda chce prosadit zákon, který by jí umožnil odvolat všechny předsedy soudů a ovlivnit jmenování nových, pozn. red.).
Ola: Proti zákazu potratů. Na 10. června chystáme velký protest.

Náboženství jménem Smolensk

Číst článek

Desátého?
(Každý desátý den v měsíci je ve Varšavě spojen s tzv. „smolenskou měsíčnicí", to je shromáždění před prezidentským palácem, na kterém vystupuje předseda strany PiS Jarosław Kaczyński. Měsíčnice se konají od letecké katastrofy u Smolenska, při které 10. dubna 2010 zemřel prezident Lech Kaczyński s manželkou a dalších 94 lidí. Původně šlo o pietní shromáždění, ale v posledních letech je akce politickým mítinkem tvrdého jádra PiS.)

Ola: Ano, bude další „černý protest" proti tomu, abychom my ženy nebyly považovány za nástroje. Bude v okolí měsíčnice. Tam chodíme pravidelně protestovat proti Kaczyńskému s bílými růžemi.

Chystá se KOD aktivně zapojit do politiky, do voleb?
Michał: Nechceme být politickou stranou. Chceme být dál společenským hnutím a koukat vládě na ruce. Ať už PiS skončí za půl roku, za dva roky nebo za šest let, chceme vládu kontrolovat dál. Ať už tam bude PiS nebo Občanská platforma. Chceme pečovat o demokracii.
Ola: Je nás okolo 10 tisíc členů a každý z nás má jiné názory. Máme levičáky, pravičáky, ale většina je v politickém středu. Taková paleta názorů by ani nešla přetvořit v politickou stranu. Pojí nás nevole ke krokům vlády PiS.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme