Pákistánci otevírají oči. Sexuální zločiny na dětech už nejsou díky médiím a aktivistům tabu

Pákistán zasáhla vlna sexuálních útoků na děti. O znásilňování a zabíjení nezletilých také stále otevřeněji informují média i aktivisté. V této tradiční muslimské společnosti přitom sexuální zločiny bývaly naprostým tabu, většina Pákistánců se tak o nich prakticky ani nemohla dozvědět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánské dívky (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Případů je opravdu hodně, ať už jde o dvě znásilněné a poté zabité sestry na východě Pákistánu, o zavražděnou 13letou dívku na pláži u Karáčí či dokonce teprve pětiletou holčičku, kterou pachatelé unesli a několikrát pohlavně zneužili u druhého největšího města Láhauru.

Všechny tyto hrůzné zločiny plnily a plní titulní stránky novin a informovaly o nich i televize napříč Pákistánem. Ještě před deseti lety by přitom nic takového nebylo možné, o sexuálních útocích by se dozvěděli prakticky jen obyvatelé obce, kde k nim došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v Pákistánu mění vnímání sexuálních zločinů na dětech, popisuje redaktor Robert Mikoláš

Pro generace obyvatel této konzervativní muslimské společnosti totiž bývalo toto téma skutečně tabu a na veřejnost se zprávy o útocích neměly šanci dostat.

Situace se změnila díky otevřenějším a svobodnějším médiím. Když totiž v roce 2002 skončil vládní monopol na elektronická média, vznikly desítky nových privátních stanic a ty o zneužívání dětí začaly ve stále větší míře informovat.

Důležitou roli sehrává také činnost aktivistů a ochránců práv žen a dětí, kteří přímo vyzývají k oznamování sexuálních zločinů na policii. Jen tak se prý lidé mohli dozvědět i o znásilňování malých chlapců přímo ve školních zařízeních a dalších případech. Pákistánci tedy začínají otevírat oči, prozření je ovšem velmi kruté, pro mnohé až neuvěřitelné.

Úřady čelí většímu tlaku veřejnosti

Vládní úřady jsou nyní pod velkým tlakem veřejnosti. Třeba v Karáčí po vraždě dítěte rozzuřené matky oblehly tamní policejní stanici a požadovaly popravu pachatele. V Láhauru zase protestovaly studentky s transparenty s vyobrazením oprátky.

Konají se různá i pouliční představení upozorňující na tento problém, a dokonce v konzervativním Pešaváru, kde operují islamisté, vyšly do ulic právničky a pokusily se demonstrativně zablokovat dopravu. Vláda, média i školy proto nyní mluví o větší ochraně dětí a o zajištění jejich bezpečnosti.

Pákistán samozřejmě není v tomto směru nějakou výjimkou, stačí připomenout sexuální zločiny v sousední Indii, v jižní Asii či v blízkovýchodních zemích. Teprve nyní se však problém stává v Pákistánu celospolečenským. A tím je tu i naděje, že se situace v budoucnu zlepší.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme