Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Pákistánci otevírají oči. Sexuální zločiny na dětech už nejsou díky médiím a aktivistům tabu

Pákistán zasáhla vlna sexuálních útoků na děti. O znásilňování a zabíjení nezletilých také stále otevřeněji informují média i aktivisté. V této tradiční muslimské společnosti přitom sexuální zločiny bývaly naprostým tabu, většina Pákistánců se tak o nich prakticky ani nemohla dozvědět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánské dívky (ilustrační foto)

Pákistánské dívky (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Případů je opravdu hodně, ať už jde o dvě znásilněné a poté zabité sestry na východě Pákistánu, o zavražděnou 13letou dívku na pláži u Karáčí či dokonce teprve pětiletou holčičku, kterou pachatelé unesli a několikrát pohlavně zneužili u druhého největšího města Láhauru.

Všechny tyto hrůzné zločiny plnily a plní titulní stránky novin a informovaly o nich i televize napříč Pákistánem. Ještě před deseti lety by přitom nic takového nebylo možné, o sexuálních útocích by se dozvěděli prakticky jen obyvatelé obce, kde k nim došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se v Pákistánu mění vnímání sexuálních zločinů na dětech, popisuje redaktor Robert Mikoláš

Pro generace obyvatel této konzervativní muslimské společnosti totiž bývalo toto téma skutečně tabu a na veřejnost se zprávy o útocích neměly šanci dostat.

Situace se změnila díky otevřenějším a svobodnějším médiím. Když totiž v roce 2002 skončil vládní monopol na elektronická média, vznikly desítky nových privátních stanic a ty o zneužívání dětí začaly ve stále větší míře informovat.

Důležitou roli sehrává také činnost aktivistů a ochránců práv žen a dětí, kteří přímo vyzývají k oznamování sexuálních zločinů na policii. Jen tak se prý lidé mohli dozvědět i o znásilňování malých chlapců přímo ve školních zařízeních a dalších případech. Pákistánci tedy začínají otevírat oči, prozření je ovšem velmi kruté, pro mnohé až neuvěřitelné.

Úřady čelí většímu tlaku veřejnosti

Vládní úřady jsou nyní pod velkým tlakem veřejnosti. Třeba v Karáčí po vraždě dítěte rozzuřené matky oblehly tamní policejní stanici a požadovaly popravu pachatele. V Láhauru zase protestovaly studentky s transparenty s vyobrazením oprátky.

Konají se různá i pouliční představení upozorňující na tento problém, a dokonce v konzervativním Pešaváru, kde operují islamisté, vyšly do ulic právničky a pokusily se demonstrativně zablokovat dopravu. Vláda, média i školy proto nyní mluví o větší ochraně dětí a o zajištění jejich bezpečnosti.

Pákistán samozřejmě není v tomto směru nějakou výjimkou, stačí připomenout sexuální zločiny v sousední Indii, v jižní Asii či v blízkovýchodních zemích. Teprve nyní se však problém stává v Pákistánu celospolečenským. A tím je tu i naděje, že se situace v budoucnu zlepší.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme