Papež přijal nacionalistu Haidera

Papež Jan Pavel II. přijal korutanského zemského hejtmana a bývalého předsedu rakouské nacionalistické strany Svobodných Jörga Haidera. Nedbal tak hlasů účastníků demonstrací, kteří ho od toho zrazovali. V čele 270 členné delegace z Korutan předal Haider oficiálně papeži vánoční strom, který už stojí na Svatopetrském náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než papež vstoupil do audienční síně, pozval Haidera a korutanského diecézního biskupa Egona Kapellariho k soukromé rozmluvě. Agentuře APA Haider řekl, že ho toto papežovo gesto překvapilo. Podle Haidera i Kapellariho při soukromém rozhovoru nepřišla řeč na politiku. „Svatý otec mě přijal velice mile a přátelsky, mluvili jsme o světovém míru,“ oznámil Haider.

Agentura AFP tvrdí, že atmosféra při soukromém setkání papeže s Haiderem byla „čistě protokolární a dokonce studená“. V rozporu s tradicí nebyla v sále, kde s ním a Kapellarim Jan Pavel II. asi deset minut hovořil, vatikánská televize CTV, ani papežův osobní fotograf.

Dnešní demonstrace proti Haiderově návštěvě a jeho audienci u papeže začaly v Římě už dopoledne. Několik stovek studentů pochodovalo z náměstí Republiky na Benátské náměstí, kde je hrob Neznámého vojína.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme