Papež přijal nacionalistu Haidera

Papež Jan Pavel II. přijal korutanského zemského hejtmana a bývalého předsedu rakouské nacionalistické strany Svobodných Jörga Haidera. Nedbal tak hlasů účastníků demonstrací, kteří ho od toho zrazovali. V čele 270 členné delegace z Korutan předal Haider oficiálně papeži vánoční strom, který už stojí na Svatopetrském náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Než papež vstoupil do audienční síně, pozval Haidera a korutanského diecézního biskupa Egona Kapellariho k soukromé rozmluvě. Agentuře APA Haider řekl, že ho toto papežovo gesto překvapilo. Podle Haidera i Kapellariho při soukromém rozhovoru nepřišla řeč na politiku. „Svatý otec mě přijal velice mile a přátelsky, mluvili jsme o světovém míru,“ oznámil Haider.

Agentura AFP tvrdí, že atmosféra při soukromém setkání papeže s Haiderem byla „čistě protokolární a dokonce studená“. V rozporu s tradicí nebyla v sále, kde s ním a Kapellarim Jan Pavel II. asi deset minut hovořil, vatikánská televize CTV, ani papežův osobní fotograf.

Dnešní demonstrace proti Haiderově návštěvě a jeho audienci u papeže začaly v Římě už dopoledne. Několik stovek studentů pochodovalo z náměstí Republiky na Benátské náměstí, kde je hrob Neznámého vojína.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme