Paříží dál zmítá městská válka

Na chudších předměstích Paříže znovu naplno propukly násilnosti. Mladí lidé v noci na dnešek vzali útokem budovy a zapálily stovky aut. Nad ránem se navíc šarvátky rozlily i do předměstí dalších francouzských měst. Výtržnosti mladých přistěhovalců, převážně Muslimů ze Severní Afriky, iniciovala nedávná smrt dvou mladíků, kteří údajně prchali před policií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

27 vypálených autobusů | Foto: AFP

Francii už devátou noc za sebou zmítají nepokoje. Tentokrát ale propukly v daleko tvrdší síle. Policisté napočítali 9 stovek zapálených automobilů. Hmotné škody už jdou do desítek milionů eur. Ani posílené policejní hlídky nedokáží takzvané městské válce zabránit.

Jejími hlavními aktéry jsou přistěhovalci - tedy lidé obvykle s nízkými příjmy a žijící v uzavřených komunitách. Z pařížských předměstí se navíc šarvátky rozšířily do chudinských čtvrtí dalších měst ve Farncii. Spojené státy už Paříž upozornily, že současný stav je výsledkem nízké integrace afrických a arabských přistěhovalců.

Berlín: Prevencí je vzdělání

Německo je jednou ze zemí, kam míří v Evropě tradičně nejvíce přistěhovalců. Neobávají se německá města s vysokou koncentrací imigrantů podobných nepokojů jako ve Francii?

"Mír si prozatím vykupujeme sociálními dávkami," tvrdí starosta berlínského obvodu Neukölln Heinz Buschkowski. Rozdíl mezi Paříží a touto čtvrtí, berlínským Weddingem či západoněmeckým Duisburgem, vidí podle vyjádření pro tisk v tom, že přistěhovalci tu ještě netvoří 100 %, ale polovinu obyvatel.

Podle nejnovější studie PISA však národnostní původ hraje v Německu velkou roli v přístupu ke vzdělání. A tak 70 % dětí přistěhovalců na severu Neukölnu nedokončí povinnou školní docházku. "Do 10- až 15 let nás může postihnout osud pařížských čtvrtí," varuje Buschkowski. Od letošního roku se proto zavedly povinné jazykové kurzy a o rok se prodlouží také nárok na bezplatné denní jesle.

Milan Kopp, Blanka Černá, Petra Steinerová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme