incident

|Ivana Bernáthová, Anna Kottová, Tomáš Kremr |Zprávy z domova

Incidenty během voleb. Kradly se vlajky, člen komise měl tričko s rudou hvězdou

Volby do krajských zastupitelstev a třetiny Senátu provázely drobné incidenty. Člen jedné volební komise v Brně, kterého nominovali komunisté, si v pátek oblékl tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Následující den vyměnil komunistické symboly za tričko s Freddiem Mercurym. Na několika místech republiky pak úředníci museli řešit krádež české vlajky, která jako státní symbol volby doprovází. První i druhý den hlasování se ale jinak obešel do uzavření volebních místností bez problémů.

|Jiří Hošek |Ostatní sporty

Londýnský starosta si v Japonsku zahrál ragby. Srazil na zem desetiletého chlapce

Už večer budou známa jména prvních semifinalistů ragbyového mistrovství světa. Spíš než rozložení sil před vyřazovacími boji se ale v hostitelské zemi, Anglii, řešilo v posledních hodinách jiné ragbyové téma. Pozornost na sebe totiž během návštěvy Japonska strhl londýnský starosta Boris Johnson. Při ragbyovém zápase s japonskými dětmi se příliš oddal své sportovní vášni a srazil na zem malého chlapce.

Upřímně lituji, omluvila se maďarská kameramanka za agresi na migrantech

| ČTK, Pavlína Nečásková, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Maďarská kameramanka, která podrazila nohy uprchlíkovi s dítětem v náručí a kopala do běženců, se omluvila. Incident, jenž zachytil na videu německý reportér, vzbudil velké pobouření na sociálních sítích. Soukromá televize zaměstnankyni okamžitě propustila. Maďarská policie ji vyslechla, ve vazbě ale nezůstane. Úřady také zahájily vyšetřování případu. Maďarským novinám žena řekla, že její chování nemělo rasistické ani xenofobní motivy, prý ji najednou zachvátila panika.

| ČTK, Martin Balucha |Regiony

Při střelbě v Uherském Brodu policisté nespáchali trestný čin, potvrdila GIBS

Policisté se při střelbě v Uherském Brodu nedopustili trestného činu, potvrdila to Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policejní prezidium ale operačním důstojníkům vytklo, že postupovali nekoordinovaně. Mohli tak zákrok proti ozbrojenému muži zpomalit. Inspekce také kritizovala neuspokojivé ochranné pomůcky hlídek a nedostatečné informování v médiích.

| mkp, Pavlína Nečásková |Zprávy ze světa

Útočník vážně zranil amerického velvyslance v Jižní Koreji

Americký velvyslanec v Jižní Koreji Mark Lippert čelil ozbrojenému útoku. Diplomata v Soulu 25centimetrovým kuchyňským nožem pořezal 55letý muž na pravé tváři a rukou. Ambasador byl odvezen do nemocnice a není v ohrožení života. Policie útočníka ihned zadržela a vyšetřuje jeho motivy. Jde zřejmě o známého politického aktivistu, který bojuje za sjednocení Severní a Jižní Koreje.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Izrael zavřel Chrámovou horu, palestinský prezident to považuje za vyhlášení války

Izraelské úřady uzavřely na neurčitou dobu posvátnou Chrámovou horu v Jeruzalémě. Důvodem jsou nepokoje, které se rozpoutaly po útoku na židovského aktivistu Jehudu Glicka. Ten leží s vážnými zraněními v nemocnici, pravděpodobného útočníka izraelská policie zastřelila. Pravicový aktivista usiluje o návrat Chrámové hory do židovských rukou. Její uzavření považuje palestinský prezident Mahmúd Abbás za vyhlášení války.