Pátrání po Usámovi bin Ládinovi dosud marné
Američtí příslušníci speciálních sil stále pátrají po Usamovi bin Ládinovi. Ten se už údajně neukrývá v afghánském horském komplexu Tora Bora, ale patrně utekl na sever země. Jak hlásí spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu Petra Procházková přímo z oblast Tora Bora, poslední obránci tamní pevnosti se vzdávají prakticky bez boje a jejich šance na přechod hranic do Pákistánu jsou minimální. Rozdělili se na skupinky po 4 až 5 mužích.
Americké letouny mezitím znovu bombardovaly úkryty ozbrojenců z al-Káidy na východě země. Nastupující afghánský premiér Hamíd Karzáí slíbil, že jeho nová vláda bude bojovat s terorismem až do úplného konce. Zároveň upozornil všechny znepřátelené frakce antitalibanských jednotek, že se musí sjednotit pod vedením afghánského ministerstva obrany.
Do středoasijského Kyrgyzstánu dorazily čtyři přepravní letouny americké armády, které jsou zapojeny do protiteroristické kampaně v nedalekém Afghánistánu. Poskytnutí letiště pro americké letouny schválil minulý týden kyrgyzský parlament. Kyrgyzstán se tak stal další postsovětskou zemí ve Střední Asii, která dala Američanům k dispozici svá zařízení. Americké vojenské jednotky působí od října v Uzbekistánu a Tádžikistán nebídl USA využití tří leteckých základen.
Rusko se žádným způsobem nehodlá zúčastnit mírové mise mezinárodních sil v Afghánistánu. V rozhovoru pro ruskou televizní společnost RTR to řekl ruský ministr obrany Sergej Ivanov. Zdůraznil hlavně, že kvůli minulosti, kdy Sovětský svaz vedl válku proti Afghánistánu, považuje nyní Moskva za nepřípustné, aby se ruští vojáci opět objevili v této zemi. Naopak Německo dělá vše pro to, aby vyslalo své vojáky do mezinárodních mírových sborů v Afghánistánu ještě před vánočními svátky. Všechno ovšem záleží i na tom, jaký mandát OSN udělí modrým baretům pod svou vlajkou.O vyslání mírových sil do Afghánistánu se uvažuje v souvislosti s nutností stabilizace situace po rozbití diktatury Talibanu. Mezinárodní mírové síly by měly podpořit novou afghánskou vládu, která má začít pracovat 22. prosince.
Další zemí, kde Spojené státy po vojenské operaci v Afghánistánu zaútočí, je údajně Somálsko. Řekl to nejmenovaný německý představitel citovaný agenturou Reuters. Spojené státy se k tomuto prohlášení zatím nevyjádřily. Americký ministr obrany Donald Rumsfeld už včera řekl, že Somálsko, Jemen a Súdán jsou známé jako státy, které poskytují útočiště teroristům. Podle Rumsfelda nepotřebují USA žádný mandát od Rady bezpečnosti OSN pro případný zásah proti teroristům v dalších zemích, protože každá země mý právo na sebeobranu.
Rada bezpečnosti OSN mezitím připravuje rezoluci, která stanoví půlroční mandát mezinárodních mírových sil v Afghánistánu. O dokumentu by se mělo hlasovat ve čtvrtek. Pět stálých členů Rady bezpečnosti se už včera dohodlo, že zahraniční vojáci v Afghánistánu budou mít v případě potřeby právo podniknout vojenskou akci. Rezoluce musí být schválena nejpozději do soboty, kdy se v Kábulu ujme moci nová aghánská vláda. Do té doby bude v Afghánistánu rozmístěno prvních 200 britských vojáků.