Pinochet dostával od USA miliony na likvidaci oponentů
Generál Augusto Pinochet obdržel miliony dolarů od Spojených států a dalších zemí na likvidaci oponentů. Na základě nově objevených dokumentů to napsal deník New York Times. Podle listu získal chilský diktátor své bohatství během 25 let, kdy v Chile vládl zemi, velel armádě a zpravodajských službám.
Pinochet dostal tři milióny dolarů od Spojených států v roce 1976 a v dalších letech. Mezi štědrými dárci bylo také Španělsko, Paraguay, Velká Británie a Čína. Celkem do roku 1997 obdržel Pinochet od zahraničních vlád více než 12 milionů dolarů.
Dnes 89letý generál v době, kdy dostával tučné dary od americké a evropských vlád, zavedl policejní stát, který unesl a zabil asi 4000 disidentů. Americké peníze dostal nejen Pinochet, ale i další jihoamerické vlády, jejichž zpravodajské služby souhlasily s likvidací politických oponentů v zahraničí.