Pithart bude v Havaně jednat o propuštění vězněných Čechů

Kubánské úřady potvrdily přílet předsedy českého Senátu Petra Pitharta do Havany. Šéf horní komory Parlamentu tam má jednat o propuštění dvou zadržovaných Čechů s kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právě na jeho pozvání na Kubu přiletěl. Pithartova cesta byla náhlá, ale byla připravována ve spolupráci s ministerstvem zahraničí. To oznámilo, že jde o výsledek „přímých i nepřímých“ rozhovorů s Kubou. Všeobecně se soudí, že bez Castrovy účasti by se řešení problému dvou zadržovaných Čechů, poslance Ivana Pilipa a bývalého studentského předáka Jana Bubeníka, zřejmě hledalo velmi obtížně.

Pithart by podle diplomatických zdrojů mohl v ideálním případě oba údajné americké špiony přivézt do Prahy. Pithartovu cestu uvítal jak prezident Havel, tak ministr zahraničí Kavan, který ji s lidoveckým nejvyšším senátorem připravoval. Uvítala ji pochopitelně i manželka zadržovaného českého poslance Ivana Pilipa. O Pithartově misi, k níž došlo z iniciativy Havany, se dověděla z médií. Podle agentury Reuters na Kubu byl pozván také generální tajemník Evropské meziparlamentní Unie. Obě pozvání jsou reakcí samotného Fidela Castra na dopisy vyzývající ho k propuštění pánů Pilipa a Bubeníka.

Petr Pithart letiště opustil přes protokolní prostory, aniž by cokoli sdělil novinářům. Nicméně ČRo se dověděl od důvěrných zdrojů z kubánského parlamentu, že přímému pozvání od Fidela Castra předházel Pithartův dopis. Předseda českého senátu se v něm na Castra obrátil mimořádné uctivě, apeloval na jeho diplomatické schopnosti a vyjádřil vůli v řešení situace. Petr Pithart by se měl dnes po poradě na českém velvyslanectví setkat s předsedou kubánského parlamentu Riccardem Alarconem a parlamentní komisí pro mezinárodní záležitosti. Kubánské úřady už dříve sdělily, že celý konflikt by mohla vyřešit oficiální omluva české strany a nyní očekávají, že Pithartova zprostředkovací cesta by právě k nějaké formě omluvy mohla dovést.

K těm, kteří žádají okamžité propuštění Ivana Pilipa a Jana Bubeníka se dnes přihlásil předseda chilského senátu Andres Zaldivar. Jak řekl Českému rozhlasu, kubánská vláda by udělala velkou chybu, kdyby před dubnovým havanským zasedáním meziparlamentní unie zadržené nepropustila. Důvody nejsou podle něj nedostatečné a navíc jde o občany s poslaneckou imunitou.

Delegace poslanců českého parlamentu zatím neuvažuje o zrušení své plánované cesty na Kubu, kde by zákonodárci chtěli jednat o propuštění zatčených českých občanů Ivana Pilipa a Jana Bubeníka a jejich návratu do vlasti. Podle místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Petry Buzkové, která má delegaci na Kubu vést, je tato poslanecká mise stále v záloze i přesto, že na místo nečekaně odcestoval na pozvání Fidela Castra předseda Senátu Petr Pithart. Buzková to DNES potvrdila v rozhovoru pro Český rozhlas a ČTK.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Stanislav Vintr, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme