Po 95 letech se sešli lidé na mši v arménském kostele v Turecku

Tisíce lidí se sešly na mši v arménském kostele ve východním Turecku. Křesťanský chrám, který po vyhnání arménského obyvatelstva z oblasti po desetiletí chátral, turecká vláda po opravách před třemi lety znovu otevřela. Mše v něm byly doposud zakázané. Dnešní bohoslužba je tedy první po 95 letech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pravoslavná bohoslužba

pravoslavná bohoslužba | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Arménský kostel umístěný na ostrově Akdamar uprostřed největšího tureckého jezera Van slouží běžně pro veřejnost jako muzeum. Na žádost Arménů povolila turecká vláda výjimečně otevření kostela k motlitbám a křesťané doufají, že by se mše mohla každoročně opakovat.

Kostel z 10. století patří podle historiků k nejzachovalejším arménským památkám v Turecku. Konání mše ale provází i spory ohledně kříže, který má jako symbol křesťanství kostelu dominovat. Turecké úřady se zavázaly umístit kříž na věž kostela, ale do dneška se tak nestalo, a stovky Arménů proto na protest svou návštěvu Turecka zrušily.

Julie Urbišová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme