Počet obětí asijské katastrofy opět mírně vzrostl

Na 228.429 se podle nejnovější bilance indonéského ministerstva zdravotnictví vyšplhal počet mrtvých nebo pohřešovaných po prosincové přírodní katastrofě na severu ostrova Sumatra. Informovala o tom dnes agentura AFP. Ministerstvo oznámilo, že zavádí nový způsob registrace obětí, podle kterého je prokazatelně mrtvých a pohřbených 96.232 osob a 132.197 lidí je označováno za nezvěstné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v postižených oblastech stále odklízejí trosky svých domů. | Foto: Petr Sirotek

V nejhůře zasažené Indonésii jsou s registrací obětí zemětřesení a tsunami velké problémy a prezident Susilo Bambang Yudhoyono minulý týden podotkl, že jejich konečné množství zřejmě nebude nikdy známo. Dosud indonéské ministerstvo zdravotnictví hovořilo o 174.000 mrtvých a více než 12.000 pohřešovaných.

Druhou nejhůře poznamenanou zemí je Srí Lanka, kde ministerstvo zdravotnictví hlásí 31.000 mrtvých občanů. V Indii mocné přílivové vlny zabily 10.700 osob a dalších 5600 zůstává nezvěstných. V Thajsku zemřelo více než 5300 lidí a 3000 se pohřešuje.

Dnes časně ráno pak v Thajsku došlo k lodnímu neštěstí. O život při něm přišlo nejméně šest lidí a dalších devět utrpělo zranění. Mezi mrtvými jsou také nejméně čtyři západní turisté. K nehodě došlo okolo 5. hodiny ráno místního času. Loď se vracela z jednoho z ostrovů, kde se o každém úplňku koná velká party. Podle thajské policie bylo příčinou tragédie zřejmě přetížení lodi. Člun o kapacitě 25 osob totiž převážel asi 40 cestujících, většinou opilých.

Místní policie oznámila, že se pohřešuje ještě šest lidí, mezi nimiž jsou podle agentury DPA i jeden Němec, jeden Švýcar, jeden Australan a dva Thajci. České úřady zatím nemají žádné zprávy o tom, že by na plavidle cestovali naši občané.

Ostrovy, mezi kterými loď ztroskotala, nebyly v prosinci postiženy ničivou vlnou tsunami, která v Thajsku usmrtila přes 5000 lidí.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme