Britský princ Philip odchází do královského důchodu. Po boku Alžběty II. stál 70 let

Pětadevadesátiletý princ Philip, manžel britské královny Alžběty II., se na podzim nadobro vzdá svých oficiálních povinností. S odvoláním na Buckinghamský palác o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Vévodovi z Edinburghu bude v červnu 96 let.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alžběta II. s manželem Philipem jako diváci dostihů v roce 2007 | Zdroj: Reuters

Královna Alžběta II., která v dubnu oslavila 91. narozeniny a je nejdéle vládnoucím monarchou na světě, bude v plnění své oficiální role pokračovat, ujistil Buckinghamský palác. 

OBRAZEM: 90letá královna Alžběta II. vládne 63 let, na trůn usedla za Churchilla

Číst článek

 „Jeho výsost vévoda z Edinburghu se rozhodl, že počínaje letošním podzimem již nebude plnit veřejné závazky. Toto rozhodnutí učinil s plnou podporou královny," uvádí prohlášení.

„Princ Philip se účastní dříve naplánovaných závazků (v období) od nynějška do srpna, jak individuálně, tak v doprovodu královny. Poté již nebude přijímat nové pozvánky k návštěvám a závazky, přestože se veřejných událostí stále může čas od času zúčastňovat," upřesnil královský úřad.

Dodal, že více než 780 organizací, jejichž je princ Philip členem, může nadále počítat s princovou podporou, ačkoli už v nich nebude hrát aktivní roli.

Schůze v paláci

Oznámení přišlo po mimořádné schůzce vedení královnina personálu, kterou na čtvrtek svolal Buckinghamský palác. Zpráva o akci, která byla svolána narychlo, vyvolala nejen na internetu, ale i v médiích spekulace o možných zdravotních problémech 91leté panovnice či jejího 95letého manžela prince Philipa.

Nicméně agentura Reuters s odvoláním na svůj zdroj píše, že k obavám o zdraví královského páru není důvod. Připomíná také, že už v několika posledních letech oba ubírali na náročnosti svého programu a řadu oficiálních povinností odevzdávali do rukou svých potomků: princů Charlese, Williama a Harryho.

Manželé se ve středu objevili na veřejnosti a podle britských médií se očividně těšil dobrému zdraví. Královna přijala britskou premiérku Theresu Mayovou, aby formálně vyslovila souhlas s rozpuštěním parlamentu před nadcházejícími předčasnými parlamentními volbami. Princ Philip se zase zúčastnil otevření nové tribuny na londýnském kriketovém stadionu Lord's Cricket Ground.

Sedmdesát let bok po boku

Philip, který přišel na svět na řeckém ostrově Korfu 10. června 1921 jako princ řecký a dánský, se s Alžbětou oženil v listopadu 1947 a po boku své manželky, jež se o pět let později stala hlavou britského království, stojí už téměř 70 let. Často se na veřejnosti ukazuje v uniformě a vyznačuje se uštěpačným humorem.

S budoucí chotí si začal dopisovat jako osmnáctiletý, když bylo Alžbětě třináct. Královna později prozradila, že šlo o lásku na první pohled. Letos 20. listopadu oslaví pár platinovou svatbu.

 

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme