Policie v Číně dlouze vyslýchá novináře, mezi nimi i Etzlera z ČT

„Jednu z našich čínských kolegyň napadli a sprostě jí nadávali. Nás pak čtyři hodiny zdržovali a vyslýchali,“ popisuje zpravodaj České televize Tomáš Etzler praktiky čínské tejné policie v dnešních dnech. Země totiž nelibě nese referování zahraničních novinářů o tamních protestech, inspirovaných jasmínovou revolucí na Blízkém východě a v Severní Africe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peking

Peking | Foto: Robert Mikoláš

Podle Tomáše Etzlera se situace se začala vyhrocovat minulou neděli, kdy byla řada novinářů zadržena. „Jeden skončil v nemocnici, byl zkopán tajnými policisty. Poté si řadu novinářů zvala tajná policie a ministerstvo státní bezpečnosti a vyhrožovalo jim vyhoštěním ze země,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČT Tomáš Etzler zažil vyslýchání na vlastní kůži

„Dnes jsem natáčel dvě hodiny severně od Pekingu na farmách ve sklenících s rajčaty. Během natáčená jsem si všiml, že na farmu přijíždí pět policejních aut, ze kterých vystoupilo dvanáct policistů, a přijela ještě civilní auta s místními stranickými činiteli a s tajnou polici,“ líčí novinář.

Právě potom došlo k napadení jeho čínské spolupracovnice. „Museli jsme podepsat výslechy, které byly v čínštině a nedovolili nám vzít si ani jejich kopie,“ říká.

Jak ale dodává, při reportáži na farmě štáb techniku a dokonce i pásku ubránil.

Podobná situace se prý stala i štábům v Pekingu. „Vše nasvědčuje tomu, že jde o koordinovanou kampaň proti zahraničním novinářům čínskými úřady,“ domnívá se zpravodaj ČT.

„Čína slaví obrovské ekonomické úspěchy a chce se světu ukazovat jako naprosto prosperující stabilní země. Ne všechno je však růžové. Je zde řada lidí, kteří nejsou spokojeni,“ tvrdí.

Olympiáda byla svobodnější, nyní už zase panuje přísný režim

„Jako zahraniční novináři nemůžeme, tak jako to dělají čínská média, referovat pouze úspěších, když jsou tu demonstrace a sociální nepokoje na venkově. Podle čínských úřadů tím ničíme jejich image,“ uzavírá stálý zpravodaj České televize v Číně Tomáš Etzler.

Komunistický režim uvolnil pravidla pro zahraniční novináře před olympijskými hrami v Pekingu v létě 2008. Nyní je opět zpřísnil. Pokud se novináři nepodřídí, hrozí jim zrušení pracovního povolení a další tresty.

Výzva k účasti na demonstracích se v Číně poprvé objevila už před dvěma týdny. Její autor ji na americkém serveru Boxun nazval jasmínovou revolucí a svolával protestní shromáždění do třinácti čínských velkoměst.

Policie ovšem rychle zasáhla, zablokovala některé mobilní operátory, zatkla řadu disidentů a na internetu zablokovala všechny odkazy směřující na jasmín.

Kateřina Procházková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme