výslech

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

'Nevzpomínám si, s Rittigem jsem nejednal.' Exministr Barták musel kvůli kauze Homolka na policii

Bývalý ministr obrany Martin Barták musel na policii k výslechu, a to kvůli kauze Nemocnice Na Homolce. Jeho jméno totiž opakovaně ve svých zápiscích zmiňuje stíhaný exředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Píše například o společných schůzkách s lobbistou Ivo Rittigem, na nichž se měly řešit tendry spojené s elitním zdravotnickým zařízením. Barták to u výslechu popřel. Na řadu informací si před policisty nebyl schopen vzpomenout, jasně však řekl, že o žádných podezřelých zakázkách spojených s Homolkou nic netuší. Zpravodajský web Českého rozhlasu se s obsahem jeho výpovědi seznámil.

|Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Týranou dívku vyslýchali policisté na dálku. Videokonference není tak traumatizující a šetří čas i peníze

Policie čím dál častěji vyslýchá oběti, ale i pachatele přes takzvanou videokonferenci. Například detektivové ze Středočeského kraje, kteří systém vymysleli, takový způsob využívají už tři roky a ročně vyslechnou pomocí kamer stovky lidí. Šetří jim to údajně hlavně čas a peníze. Podařilo se jim totiž propojit se všemi soudy a věznicemi v Česku.

|Iva Kestřánková, mah |Zprávy ze světa

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku. Odstupte, vyzývají ji demonstranti v ulicích

Jihokorejská prokuratura chce vyslechnout prezidentku Pak Kun-hje v souvislosti s jejím politickým skandálem, kvůli kterému vyšly v sobotu do ulic Soulu statisíce. Podle tamní agentury Jonhap se vyšetřovatelé snaží zjistit, jestli prezidentka pod vlivem své blízké přítelkyně Čche Son-sil nutila šéfy velkých firem k finančním darům pro neziskové nadace.

|David Černý |Zprávy z domova

Komár čelí kárné žalobě kvůli informacím o výslechu Tuhého. Pochybení odmítá

Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár čelí kárné žalobě. Podal ji na něj nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v souvislosti s reorganizací části policie. Žalobci chtěli kvůli tomu vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Komár ale o jejich předvolání mluvil dřív v médiích než přímo s nimi. Své pochybení odmítá a k případu se teď nebude vyjadřovat.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Sněmovní komise dokončila výslech Komárka. O reorganizaci policie tentokrát vypovídal jen hodinu

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci části policie dovyslechla bývalého detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Ten patřil ke kritikům slučování protimafiánského a protikorupčního útvaru a tvrdil, že má důkazy, že cílem změn je odstranění jeho tehdejšího nadřízeného Roberta Šlachty. Komárek už výpověď dvakrát přerušil, úterní výslech pak trval jen krátce přes hodinu.

Policie a olomoučtí žalobci vyšetřují staré podezření ze sabotáže. K výslechu pozvali Nečasovou

|Jana Klímová |Zprávy z domova

Janu Nečasovou, dříve Nagyovou si pozvala minulý týden protimafiánská policie k podání vysvětlení ve věci údajné sabotáže. Kvůli prověřování čtyři roky starého podezření vypovídali v roli svědků nedávno i policejní prezident Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube. Sabotáž je jednou z větví celé kauzy kolem Jany Nečasové, která vyústila zátahem na Úřadu vlády a ve Vojenském zpravodajství v roce 2013.

| ČRo, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

Medializaci výslechů policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce

Zveřejnění zpráv o výslechu policejního prezidenta prověří nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. To, že lidé z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci požádali vedení policie o vysvětlení kvůli chystané reorganizaci sboru, není podle Zemana nic neobvyklého, za nestandardní však považuje medializaci výslechů ještě před jejich provedením.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Právníky by mohly mít i děti do 15 let. Návrh projedná Rada vlády pro lidská práva

Děti mladší patnácti let, které poruší zákon, nemají stejná práva jako mladiství nebo dospělí. Od začátku případu s nimi nemůže být právník, nárok na něj mají až u soudu. Českou praxi kritizují neziskové organizace, výbor OSN pro lidská práva a také ombudsmanka. Podle nich by advokát měl být s nezletilými už od začátku případu. Možnou změnu zákona projedná Rada vlády pro lidská práva.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

CIA se brání kritice za své metody během výslechů. Prý zachránily mnoho životů

Zpráva vyšetřovacího výboru amerického Senátu tvrdě kritizuje mučení používané zpravodajskou službou při vyslýchání podezřelých z terorismu. CIA také vytýká, že zákonodárcům dávala špatné informace o výsledcích vyšetřování. Ředitel agentury John Brennan však trvá na tom, že díky metodám získala CIA informace, které zachránily mnoho životů.

|Jaroslav Šonka, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Německá opozice chce vyslechnout Snowdena. USA jí za to hrozí trestním stíháním

Německá opozice by ráda vyslechla Američana Edwarda Snowdena. Podle opozičních poslanců by měl vypovídat před výborem, který vyšetřuje odposlechy americké tajné služby na německém území. Spolkoví poslanci stále nevědí, jak by takové vyslýchání mělo vypadat. Členům výboru za to navíc hrozí trestní stíhání ze strany Spojených států.