Evropská komise: Poslali jsme Česku dopis, ať do konce týdne přestane s kontrolami polského masa

Nepřiměřené. Tak Evropská komise hodnotí mimořádné české kontroly dováženého polského hovězího. Opatření podle Bruselu svým rozsahem neodpovídají incidentu, kdy byla v mase objevena salmonela. Česko má od takových kontrol upustit, píše komise v dopise adresovaného českému ministerstvu zemědělství, jehož obsah pro iROZHLAS.cz potvrdila mluvčí komise pro zdraví a bezpečnost potravin. Česko požadavek odmítne.

Brusel/Praha (Aktualizováno: 18:10 28. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje

Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

„Komise přezkoumala opatření české strany a považuje je vzhledem k incidentu za disproporční. 25. února poslala českému ministrovi dopis, ve kterém žádá zrušení opatření do konce týdne,“ řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Anca Paduraruová.

Inspekce objevila v Praze nelegální bourárnu masa. Bylo v ní 1200 kilogramů hovězího bez dokladů

Číst článek

Adresátem dopisu eurokomisaře pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenise Andriukaitise měl být ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Na věc upozornila soukromá polská televize Polsat.

Komise v současnosti čeká na odpověď české strany, další kroky Paduraruová nechtěla předjímat. „Očekáváme od českých úřadů zrušení opatření a odpověď,“ dodala.

Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek dopis potvrdilo, kontroly ale dál považuje za potřebné. „Prioritou je pro nás ochrana našich spotřebitelů, s ohledem na naši současnou situaci považujeme kontrolu zdravotní nezávadnosti hovězího masa z Polska za nezbytnou,“ řekl Radiožurnálu mluvčí úřadu Vojtěch Bílý.

,V posledních dnech jsi vytáhl těžké zbraně.‘ Polský ministr se kvůli kontrolám masa opřel do Tomana

Číst článek

To, že se Evropské komisi kontroly nelíbí, přiznal ministr Toman už na úterní tiskové konferenci. Komise podle něj usiluje i o zrušení povinnosti nahlašovat dovozy masa 24 hodin předem.

Pokračování kontrol potvrdil i ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. ČTK řekl, že v příštím týdnu budou členské státy hlasovat, komise pak může ukončení mimořádných veterinárních opatření Česku přikázat.

Jatka pod dohledem kamer

Polsko slíbilo, že upraví pravidla veterinárního dozoru. Jatka budou 24 hodin denně sledovat kamery a kontroly provozu již nebudou moci provádět soukromí veterináři. Pokud Polsko podnikne slibované kroky, je ministr připraven mimořádná opatření na konci března zrušit.

Polská strana avizovala, že opatření přijme do konce března, poté by se dle dohody měly s funkčností opatření v Polsku seznámit naši inspektoři,“ upřesnilo ve čtvrtek ministerstvo.

Záměna polského masa za argentinské se neprokázala. ‚Trošku neobratné vyjádření,‘ hájí se ministr

Číst článek

Povinné kontroly dováženého hovězího masa z Polska platí od minulého týdne, před uvedením na trh se musí vyšetřit na salmonelu. Povinně se zatím nekontrolují polotovary z hovězího masa, jako je například tatarský biftek.

Čeští veterináři v pondělí oznámili, že z Polska do Česka bylo dovezeno dalších 1164 kilogramů hovězího masa, které může být nakažené salmonelou. Maso pochází ze stejné šarže a místa jako už dříve dovezených 700 kilogramů masa, ve kterém testy odhalily tyto bakterie. Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda se kolem 80 procent masa z nové zásilky snědlo.

Od chvíle, kdy vypukla aféra s polským hovězím, kdy se na jatkách v Mazovském vojvodství zabíjely nemocné krávy, odebrali veterináři přes 200 vzorků, jeden z nich byl pozitivní na salmonelu.

Kvůli němu ČR zavedla mimořádná veterinární opatření, hovězí maso z Polska od minulého čtvrtka nesmí být uváděno na trh před kontrolou v akreditované laboratoři na bakterie salmonel.

Filip Harzer, apa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme