Polsko-české vztahy jsou pro nás velmi důležité, říká v rozhovoru Komorowski

Do Prahy dnes přijíždí utužit česko-polské vztahy polský prezident Bronislav Komorowski. Obě země nemají mezi sebou žádný výrazný problém, žádné citlivé téma. Vztahy jsou skutečně velmi dobré. V rozhovoru pro Český rozhlas, Českou televizi a ČTK to potvrdil sám prezident Komorowski. Před cestou do Prahy se s ním ve Varšavě setkal tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Bronislav Komorowski | Foto: Tomáš Adamec

„Mám Čechy velmi rád a líbí se mi to, co máme podobné i to, co nás odlišuje. Mám v Čechách řadu známých i přátel,“ otevírá vstřícně rozhovor polský prezident Bronislav Komorowski.

Připomíná, že podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění mají Poláci nejraději právě Čechy. „Sblížilo nás to, čeho jsme v posledních dvaceti letech dosáhli. Vybrali jsme si stejný směr. Cestu k volnému trhu, k demokracii, k začlenění do Evropské Unie a Severoatlantické aliance. To nás sbližuje,“ říká polský prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak dobrými sousedy jsou Česká republika a Polsko? Nejen na to se v rozhovoru zeptal polského prezidenta Bronislawa Komorowského zpravodaj ČRo Petr Vavrouška.

„Obchod mezi Polskem a Českou republikou roste. Polsko je pro vás třetím nejdůležitějším obchodním partnerem, podobné postavení má vaše země u nás. Co víc si můžeme přát? Jenom o tuto spolupráci dbát i nadále,“ dodává Bronislav Komorowski.

Proto dnes také dorazil do Česka na dvoudenní státní návštěvu.Co si od ní slibuje?
„Pro mě je to další příležitost k potvrzení, že polsko-české vztahy jsou pro nás velmi důležité. My dnes diskutujeme, jsme v kontaktu s řadou velkých Evropských zemí, ale náš soused, dobrý soused, je pro nás tím nejcennějším.“

„A proto chceme investovat do vztahů s Českou republikou, jak ve sféře politické, obchodní tak kulturní. Máme v mnoha věcech společné zájmy a to dnes Poláky i Čechy spojuje,“ říká polský prezident.

Rozhádaní politici

Je pravdou, že obě země nemají mezi sebou žádný výrazný problém, žádné citlivé téma. Vztahy jsou skutečně velmi dobré. Mnohem obtížnější situaci musí řešit prezident Komorowski na polské politické scéně. Po smolenské katastrofě se politici vládních stran a opozice nebývale ostře rozhádali. Co s tím?

„Jednoduchý návod na to, jak zlepšit vztahy mezi politiky asi neexistuje. Politici jsou totiž odsouzeni k neustálé konfrontaci a k neustálému soutěžení mezi sebou.“

„Nevím, jak v Česku, ale v Polsku politici obecně spíše hledají to, čím se navzájem odlišují a ne to, co je spojuje.A tak se stalo i v případě smolenské katastrofy,“ přiznává polský prezident.

První výročí letecké tragédie

Poláky už v dubnu čeká první výročí letecké tragédie, při které zemřel prezident Lech Kaczynski a dalších devět desítek osob.

„Pro nás je důležité, aby se podařilo zachránit alespoň trochu z té nálady, která byla v polské společnosti po katastrofě, trochu z té národní jednoty. A taky bychom si přáli, aby se zachovalo něco z té dobré atmosféry v polsko-ruských vztazích,“ přeje si prezident Komorowski.

A co podle něj ukázala tragédie o samotných Polácích? „Spoustu věcí. Třeba to, že snadno podléháme emocím. Příliš emotivně přistupujeme k politických otázkám. Ale myslím, že každá společnost pociťuje potřebu společně prožívat důležité události, jak negativní tak pozitivní,“ dodává polský prezident.

Funkce a soukromý život

O Bronislavu Komorowském je známo, že je spíše rodinným typem. S manželkou Annou mají pět dětí. Ve funkci prezidenta tak jen obtížně zvládá skloubit úlohu státníka a otce či manžela. Na návštěvu České republiky proto pozval i první dámu.

„Počítám s tím, že Praha bude místo, které si trochu užijeme. Je to velmi hezké město, se kterým máme spojené vzpomínky ze studentských časů. Trochu spoléhám na to, že Praha polskému prezidentovi pomůže při řešení těžkých problémů spojených se soukromým životem,“ dodává na závěr s úsměvem Bronislav Komorowski.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme