Polsko má kvůli těžbě v dole Turów platit penále půl milionu eur denně, rozhodl Soudní dvůr EU

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí, oznámil nejvyšší orgán unijní justice v tiskové zprávě. Polská vláda i generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, reagovali, že důl zavřít nehodlají.

Aktualizováno Brusel/Varšava (Aktualizováno: 17:42 20. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turow | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Místopředsedkyně soudu Rosario Silvaová v pondělí polskou žádost zamítla a vyměřila zemi zmíněnou pokutu. Podle vyjádření soudu přihlížela zejména k tomu, že předběžné opatření má zabránit možným vážným škodám na životním prostředí a lidském zdraví.

Proto „je třeba Polsku uložit povinnost zaplatit (Evropské) komisi penále ve výši 500 000 eur za každý den ode dne oznámení tohoto usnesení Polsku do doby, kdy tento členský stát splní povinnosti vyplývající z usnesení o předběžném opatření,“ uvedl soud. Česká strana žádala o pokutu v desetinásobné výši.

Naprostý nesouhlas

„Polská vláda hnědouhelný důl Turów neuzavře,“ uvedla v pondělí polská vláda v prohlášení zveřejněném na twitteru.

„Mělo by to negativní dopad na energetickou bezpečnost milionů Poláků i celé Evropské unie,“ stojí v textu. Vláda doplnila, že usiluje o smírné řešení sporu s Českou republikou, ale že dnešní rozhodnutí soudu je s ním v rozporu.

Uvalení pokut na Polsko kritizoval také generální ředitel PGE Wojciech Dombrowski. „Toto rozhodnutí je poměrně zvláštní. Naprosto s ním nesouhlasíme,“ citovala šéfa PGE agentura Reuters.

„Samozřejmě předpokládám, že důl bude nadále aktivní, i elektrárna, protože zajišťují energetickou bezpečnost regionu,“ dodal Dombrowski.

Česko svou únorovou žalobu opřelo vedle obav o pitnou vodu také o argument, že Polsko porušilo pravidla pro posuzování vlivu rozšíření dolu na životní prostředí. Polská vláda se proti žalobě brání, zároveň však spolu jednají expertní skupiny obou zemí o návrhu mezivládní dohody, která by spor vyřešila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme