Polsko právě zahajuje své půlroční předsednictví EU

Řízení Evropské unie dnes na půl roku přebírá od Maďarska Polsko. Zahájení předsednictví největší nové členské země se má obejít bez velkých oslav a rozmáchlých gest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk a Viktor Orbán Polsko předsednictví | Foto: ČTK/AP

Bez motivu Beethovenovy Ódy na radost, tedy neoficiální hymny Evropské unie, se má obejít koncert pod Palácem kultury a vědy ve Varšavě. Naopak má znít polský i světový rock a pop.

Oficiality si Polsko nechává na slavnostní večer v Národní opeře, kam pozvalo i předsedu Evropské rady Hermana van Rompuye a šéfa Evropské komise Josého Barrosa. S nimi a také s maďarským premiérem Viktorem Orbánem se dnes sejde předseda polského vládního kabinetu Donald Tusk.

K oficiálnímu předání předsednictví už vlastně došlo po tiskové konferenci maďarského a polského premiéra – Viktor Orbán předal Donaldu Tuskovi evropskou vlajku, štafetový kolík a také soudek s 10 litry tokajského. Od premiéra Tuska na oplátku dostal hulánskou šavli.

Polsko slibuje, že se bude zasazovat o otevřenější a bezpečnější Evropu. Chce například zjednodušit elektronickou komunikaci a obchodování přes internet. Do konce roku by se také někde v Polsku měla podepsat smlouva o přistoupení Chorvatska do Unie jako jejího 28.člena.

Jednou z polských priorit je také například uvedení v život celounijní patentové ochrany objevů a vynálezů.

Věc prestiže

Polsko čekají v době jeho vedení Unie parlamentní volby. Předsednictví by ale ohrozit neměly, protože vyjednávání o nové koalici by pravděpodobně neskončila do prosince, kdy Polsko předá předsednictví Dánsku.

„Jsem přesvědčená, že Poláci jsou mimořádně dobře připraveni na předsednictví. Kolegové, kteří tady pracují, tady setrvávají už několik let, zajistili si novou budovu reprezentace, což je jenom prostředek, ale přesto to ukazuje velkou důležitost, kterou předsednictví dávají,“ říká česká velvyslankyně při Evropské unii Milena Vicenová.

„Je to pro ně nesmírně důležitá a prestižní věc, je to velká země. Poláci do toho dávají obrovské množství energie, připravují se systematicky, dlouhodobě a já se na jejich předsednictví moc těším,“ dodává Vicenová.

Pavel Novák, Igor Maňour, Lucie Maňourová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme