Polský expert: Rusové nám nepředali řadu dokumentů o smolenské havárii

Svůj plán odpovědi Polska na zprávu ruských expertů o příčinách letecké tragédie u Smolenska dnes poslancům nabídne premiér Donald Tusk. Rusové minulý týden oznámili, že vinni jsou především polští piloti. Varšava se hájila, že pochybili také dispečeři na věži ve Smolensku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smolensk1.jpg

smolensk1.jpg | Zdroj: ČTK

Expert Edmund Klich, který jako jediný zastupoval polskou stranu během vyšetřování ruského Mezistátního leteckého výboru si stěžuje na to, že ruská strana nebyla vůči polským vyšetřovatelům otevřená. Odmítla předat Polákům řadu dokumentů, na které měli právo.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Edmundem Klichem mluvil varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

„Pět dní po katastrofě, kdy se konal testovací let nad letištěm ve Smolensku, mě k tomu Rusové vůbec nepustili, přestože jsem na to měl jako akreditovaný zástupce Polska právo,“ řekl Klich.

Proč byl testovací přelet tak důležitý? „Dozvíte se, jak fungují všechny přístroje na letišti, především radary, se kterými pracovala kontrolní věž. Jaké informace z nich mohli dispečeři vyčíst a předat posádce. Podle mě měl radar slabý záběr,“ tvrdí Klich.

Rusové něco tajili

To se ale nedozvěděl. Měl ještě jednu možnost, jak si to ověřit. Práci dispečerů na věži snímají kamery, záznam ale neexistuje.

„Jeden z dispečerů tvrdí, že zařízení fungovalo, kontroloval ho a zapnul. Pak se ale údajně páska poškodila. Z toho vyplývá, že nám Rusové nechtěli ukázat, jaký byl stav navigačního systému na letišti. Evidentně chtěli něco zatajit. Jejich výsledky testovacího přeletu jsem okamžitě odmítnul, byly totiž nevěrohodné,“ dodal polský expert.

V jakém stavu byla tedy kontrolní věž na letišti ve Smolensku? „Obecně řečeno ve špatném,“ připouští Klich. Proč tedy polský prezident na takovém letišti vůbec přistával?

Obama by tady nepřistál

„To je zásadní otázka pro organizátory návštěvy z polské i ruské strany. Byl jsem zaskočený, když jsem na vlastní oči letiště uviděl. Prezident Obama by na něm rozhodně nepřistával. To by Američané raději ve Smolensku postavili letiště nové nebo by ho alespoň vybavili vlastní moderní technikou,“ srovnává Edmund Klich.

Poláci tvrdí, že Rusové měli letoun přesměrovat na náhradní letiště. Taková varianta se zvažovala. Kdo o tom ale měl rozhodnout, posádka nebo ruská strana?

„Určitě o tom měla při takových podmínkách rozhodnout posádka, ale podle mého na tom měla kontrolní věž více trvat. Rusové ale tvrdí, že dispečeři neměli právo rozkazovat posádce, že rozhodnutí bylo výhradně na pilotovi. O tom se dá ale diskutovat,“ říká Klich.

Stres v kabině i na věži

Už několik dní se spekuluje o tom, jaký vliv na rozhodnutí posádky měl fakt, že v době přistávání byl v kabině šéf polských vzdušných sil. Ten tam neměl co dělat. Byl to zásadní stresující faktor?

„Domnívám se, že to je důležité, protože samotná přítomnost nadřízeného pilotů v kabině je stresující, jde o narušení sterility kabiny, těžko ale říct, jaký ten tlak skutečně byl, protože přímé rozkazy o přistání za každou cenu nezazněly,“ dodává Klich.

Varšava se ale hájí a tvrdí, že nervózní situace panovala také na kontrolní věži.

„Atmosféra na věži byla podobná jako v kabině letounu. Na začátku lidé na věži vůbec nechtěli, aby letoun ve Smolensku přistával. Nakonec souhlasili pouze se snížením do sta metrů, samotné přistání nepovolili. Nikdo ale nepočítal s tím, že posádka udělá takové kardinální chyby a poruší předpisy,“ přiznává Edmund Klich.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme