Polský prezident podle parlamentní komise ohrozil energetickou bezpečnost státu

Polská parlamentní komise vyšetřující aféry Orlenu ukončila práci. Ve své závěrečné zprávě navrhuje postavit před Státní tribunál prezidenta, bývalé premiéry a ministry. Zpráva ale nemá žádné právní důsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Aleksander Kwašniewski | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Kwaśniewski má podle komise nést odpovědnost za to, že ohrozil energetickou bezpečnost státu, když pověřil miliardáře Jana Kulczyka, aby o dodávkách ropy vyjednával s ruskými agenty. Nejvyšší představitel státu měl také zasahovat do složení nejvyššího vedení PKN Orlen.

Bývalí premiéři a ministři jsou podle komise zodpovědní za to, že stát ztratil nad Orlenem kontrolu. Komise je obvinila, že zneužili bezpečnostní složky k nezákonnému zadržení tehdejšího šéfa Orlenu Andrzeje Modrzejewského. Komise podala více než dvě desítky podnětů prokuratuře Zprávu by komise měla předložit parlamentu. Ten už se ale před nedělními volbami zřejmě nesejde.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme